UAlbanySports.com—Official Web site of University at Albany Athletics

2011 Men's Outdoor Track & Field Results

UAlbany Sports Information   03-25-2011
-

March 19 - Mayaguez Spring Classic (Mayaguez, Puerto Rico)

UAlbany Men's Results - 100-Meter Dash: 5. Jake Rachiele 10.67(IC4A); 10. Tristan Akong 10.76; 14. Donald Williams Jr. 11.12; 17. Nasim Siddeeq 11.21. 200-Meter Dash: 6. Kareem Morris 21.81; 9. Taylor Chaney 22.06. 800-Meter Run: 5. Nick Santos 1:51.82; 7. Paul Lagno 1:53.12; 8. Sean Halpin 1:55.52; 12. Chris Burke 1:56.23. 110-Meter Hurdles: 12. Mohamed Kanu 15.54. 400-Meter Hurdles: 1. Alie Beauvais 52.04 (IC4A); 8. Peter Rowell 54.78; 19. Mohamed Kanu 57.83; 20, Ebube Abara 1:15.24. 4x100-Meter Relay: 1. UAlbany; Tristan Akong, Kareem Morris,Jake Rachiele,  Donald Williams Jr. 41.18 (IC4A). 4x400-Meter Relay: 2. UAlbany; Peter Rowell, Jonathan Santana, Ebube Abara, Alie Beauvais 3:13.44 (IC4A). Long Jump: 8. Fred Casimo 22-11.75. Discus Throw: 6. Stephen Hassard 153-6. Hammer Throw: 2. Wilfredo de Jesus Elias 186-9 (IC4A).

March 25-26 - Raleigh Relays (Raleigh N.C.)

UAlbany Men's Results - 1,500-Meter Run (Sec. I): 50. Alex Wilke 4:09.50. 1,500-Meter Run (Sec. II): 20. Ryan Florkiewicz 4:00.49; 23. Greg Kiley 4:05.18. 3,000-Meter Steeplechase: 5. Ethan Clary 9:18.63. 4x200-Meter Relay: 21. UAlbany: Earnest Waters, Elijah Pardo; Jared Nilsson, Mohamed Kanu 1:31.82. 4x400-Meter Relay: 14. UAlbany: Royston Souvenir, Alex Petit-Frere, Jeffrey Barnes, Shane Wagner 3:20.39. 4x800-Meter Relay: 16. UAlbany: Alex Wilke, Greg Kiley, Ryan Florkiewicz, Aaron Lozier 8:00.97. Pole Vault: 2. Luke Schoen 16-6.75. 5,000-Meter Run: 13. R.J. Sniffen 15:26.08. 400-Meter Dash: 56. Alex Petit-Frere 50.86; 77. Jeffery Barnes 51.48. 400-Meter Hurdles: 22. Shane Wagner 54.99; 51. Jared Nilsson 58.50; 55. Elijah Pardo 59.62. 10,000-Meter Run: 28. James Carroll 32:57.90

March 25-26 - Dick Shea Open (West Point, N.Y.)

UAlbany Men's Results - 1,500-Meter Run: 7. Patrick Murphy 4:14.93. 400-Meter Dash: 9. Daryl Subran 52.26. 200-Meter Dash: 17. Daryl Subran 23.99. Hammer Throw: 1. Wilfredo de Jesus Elias 193-1.5 (IC4A), 8. Simon Cleary 149-5.5. Shot Put: 7. Jordan Meikle 46-3.5. Discus Throw: 2. Stephen Hassard 155-3; 11. Zachary Murphy 119-8.5; 13. Simon Cleary 115-10.5. Long Jump: 6. Jordan Pollock 20-11.75. High Jump: 6. Stefan Dick 5-10.5.

Decathlon Finals: 4. Matthew Catera 5,879 points. Decathlon (100-Meter Dash): 1. Matthew Catera 11.04; 3. Sean Cooper 11.44. Decathlon (Long Jump): 2. Sean Cooper 20-3.75; 8. Matthew Catera 19-1.5. Decathlon (Shot Put): 4. Sean Cooper 36-11.75; 9. Matthew Catera 32-4.75. Decathlon (High Jump): 2. Sean Cooper 5-11.75; 10. Matthew Catera 5-6.5. Decathlon (400-Meter Dash): 4. Matthew Catera 52.35; 7. Sean Cooper 52.95. Decathlon (110-Meter Hurdles): 1. Matthew Catera 16.10; 4. Sean Cooper 16.81. Decathlon (Discus Throw): 6. Sean Cooper 108-9; 7. Matthew Catera 98-1.5. Decathlon (Pole Vault): 3. Sean Cooper 12-3.25; 4. Matthew Catera 11-11.25. Decathlon (Javelin Throw): 5. Matthew Catera 138-11.5. Decathlon (1,500-Meter Run): 6. Matthew Catera 4:57.57.

April 1-2 - Florida Relays (Gainesville, Fl)

UAlbany Men's Results - 100-Meter Dash: 46. Tristan Akong 11.05. 800-Meter Run: 11. Nick Santos 1:52.28; 44. Greg Kiley 2:01.58. 1,500-Meter Run: 16. Paul Lagno 3:51.35; 19. Chris Burke 3:52.97; 22. Sean Halpin 3:54.95. 400-Meter Hurdles: 10. Alie Beauvais 51.87 (IC4A). 4x100-Meter Relay: 15. UAlbany: Donald Williams Jr., Kareem Morris, Jake Rachiele, Tristan Akong 40.91 (IC4A). 4x200-Meter Relay: 18. UAlbany: Donald Williams Jr., Kareem Morris, Jake Rachiele, Taylor Chaney 1:27.29. 4x400-Meter Relay: 34. UAlbany: Jonathan Santana, Peter Rowell, Ebube Abara, Alie Beauvais 3:17.39 (IC4A). 1,600 Sprint Medley: 6. UAlbany: Taylor Chaney, Jonathan Santana, Alie Beauvais, Nick Santos 3:23.80. Distance Medley: 5. UAlbany: Chris Burke, Peter Rowell, Sean Halpin, Paul Lagno 9:54.09. 4x110-Meter Shuttle Hurdles Relay: 6. UAlbany: Elija Pardo, Shane Wagner, Mohamed Kanu, Jared Nilsson 1:01.57. Pole Vault: 6. Luke Schoen 16-7.5 (IC4A).

April 6-9 - Texas Relays (Austin, Texas)

UAlbany Men's Results - Pole Vault: 10. Luke Schoen 16-6.75. 400-Meter Hurdles (Prelims): 6. Alie Beauvais 51.54 (IC4A); 38. Peter Rowell 54.72. 400-Meter Hurdles: 6. Alie Beauvais 51.90. Distance Medley Relay: 5. UAlbany: Chris Burke, Jonathan Santana, Nick Santos, Paul Lagno Jr. 9:55.16. Hammer Throw: 6. Wilfredo Elias de Jesus 199-08 (IC4A). 4x800-Meter Relay: 7. UAlbany: Sean Halpin, Greg Kiley, Chris Burke, Paul Lagno Jr. 7:33.07. 100-Meter Dash (Prelims): 54. Jake Rachiele 10.88; 55. Donald Williams Jr. 10.93. 4x100-Meter Relay (Prelims): 20. UAlbany: Donald Williams Jr., Kareem Morris, Jake Rachiele, Tristan Akong 41.26. 4x400-Meter Relay (Prelims): 24. UAlbany: Jonathan Santana, Peter Rowell, Jake Rachiele, Alie Beauvais 3:18.73.

April 9 - UMass Invitational (Amherst, Mass.)

Men's Team Scoring: 2nd/7 Scoring Teams  

UAlbany Men's Results - Javelin Throw: 8. Sean Cooper 125-03. Long Jump: 4. Matthew Catera 21-00.50; 5. Kurtis Randolph 20-10.00. Pole Vault: 3. Nick Mattera 13-09.25; 4. Matthew Catera 13-03.50; 5. Sean Cooper 11-09.75. Hammer Throw: 8. Simon Cleary 145-01. High Jump: 2. Stefan Dick 6-02.25; 3. Sean Cooper 6-02.25; 4. Timothy McGreevy 5-10.50. Discus Throw: 1. Stephen Hassard 157-04 (IC4A); 6. Zach Murphy 128-02; 7. Simon Cleary 128-00. 1,500-Meter Run: 6. Patrick Murphy 4:02.20; 16. Ryan Florkiewicz 4:07.55. 400-Meter Dash: 3. Alex Petit-Frere 49.78; 9. Daryl Subran 50.67; 16. Jeffery Barnes 52.02. 1,000-Meter Dash: 2. Earnest Waters 11.00. 110-Meter Hurdles: 2. Shane Wagner 14.79 (IC4A); 3. Mohamed Kanu 15.10; 4. Elijah Pardo 15.41; 6. Matthew Catera 15.64; 7. Jared Nilsson 15.83; 10. Sean Cooper 16.46. 800-Meter Run: 1. Greg Kiley 1:52.98; 5. Alex Wilke 1:55.46; 13. Ryan Florkiewicz 2:00.87. 400-Meter Hurdles: 1. Ebube Abara 53.87; 5. Shane Wagner 55.67; 6. Royston Souvenir 56.27; 8. Mohamed Kanu 58.04; 10. Jared Nilsson 59.24; 11. Elijah Pardo 1:00.27. 5,000-Meter Run: 1. Ethan Clary 14:45.79; 5. R.J. Sniffen 15:29.13; 19. James Carroll 16:07.92. 4x400-Meter Relay: 1. UAlbany: Royston Souvenir, Alex Petit-Frere, Jeffery Barnes, Ebube Abara 3:16.08 (IC4A).

April 23 - Second Annual UConn vs UAlbany "Dog Fight" (University Field, Albany, N.Y.)

Men's Team Scoring: UAlbany 105, Connecticut 89  

UAlbany Men's Results - 100-Meter Dash: 3. Earnest Waters 10.73 (IC4A); 4. Tristan Akong 10.75 (IC4A); 5. Kareem Morris 10.76 (IC4A); 6. Jake Rachiele 10.82 (IC4A); 8. Donald Williams Jr. 10.91. 200-Meter Dash: 1. Jake Rachiele 21.88; 3. Earnest Waters 22.38; 4. Taylor Chaney 22.39. 400-Meter Dash: 1. Alie Beauvais 48.98; 2. Jonathan Santana 49.53; 3. Alex Petit-Frere 50.22; 4. Daryl Subran 51.33. 800-Meter Run: 2. Nick Santos 1:53.26; 5. Greg Kiley 2:01.18; 7. Alex Wilke 2:03.19. 1,500-Meter Run: 2. Chris Burke 3:53.66; 3. Paul Lagno 3:55.68; 5. Ryan Florkiewicz 4:11.26; 6. Patrick Murphy 4:14.38; 7. Alex Leuchanka 4:16.55. 5,000-Meter Run: 1. R.J. Sniffen 15:34.60; 2. James Carroll 16:30.22. 110-Meter Hurdles: 2. Shane Wagner 15.01; 3. Mohamed Kanu 15.21; 4. Elijah Pardo 15.32; 6. Jared Nilsson 15.63; 7. Matthew Catera 16.06; 9. Sean Cooper 17.03. 400-Meter Hurdles: 1. Alie Beauvais 52.15 (IC4A); 2. Peter Rowell 55.20; 3. Shane Wagner 55.44; Ebube Abara 56.18; 6. Royston Souvenir 56.41; 7. Mohamed Kanu 58.72; 8. Elijah Pardo 1:05.04; 9. Jared Nilsson 1:08.54. 3,000-Meter Steeplechase: 1. Ethan Clary 9:13.61 (IC4A). 4x100-Meter Relay: 1. UAlbany: Donald Williams Jr., Kareem Morris, Jake Rachiele, Tristan Akong 41.68. 4x400-Meter Relay: 1. UAlbany A: Peter Rowell, Ebube Abara, Jonathan Santana, Alie Beauvais 3:19.51; 2. UAlbany B: Royston Souvenir, Daryl Subran, Alex Petit-Frere, Taylor Chaney 3:20.21. High-Jump: 2. Stefan Dick 6-00.75; 4. Sean Cooper 5-10.75; 5. Timothy McGreevy 5-10.00. Pole Vault: 3. Nick Mattera 13-05.25; 4. Matthew Catera 12-05.50; 5. Sean Cooper 11-05.75. Long Jump: 1. Fred Casimo 23-05.50 (IC4A); 2. Kadeem Howell 23-02.50; 4. Kareem Morris 22-04.50; 5. Nasim Siddeeq 22-03.00; 6. Kurtis Randolph 22-01.00; 7. Matthew Catera 21-04.00; 8. Jordan Pollock 20-11.75. Triple Jump: 1. Nasim Siddeeq 48-01.25 (IC4A); 2. Kadeem Howell 46-03.25. Shot Put: 3. Jordan Meikle 47-07.75; 4. Zach Murphy 39-04.50; 5. Stephen Hassard 38-05.50; 6. Wilfredo de Jesus Elias 37-00.25; 7. Simon Cleary 34-05.00. Discus: 1. Stephen Hassard 160-06 (IC4A); 7. Jordan Meikle 127-07; 8. Zach Murphy 121-10; 9. Simon Cleary 120-01. Hammer Throw: 1. Wilfredo de Jesus Elias 202-00 (IC4A); 3. Simon Cleary 162-11. Javelin: 4. Sean Cooper 120-05; 5. Matthew Catera 120-05.  

April 27-30 - Penn Relays (Philadelphia, Pa.)

UAlbany Men's Results - Olympic Development 3,000-Meter Steeple Chase: 4. Ethan Clary 9:05.45 (IC4A). 400-Meter Hurdles (Championship): 3. Alie Beauvais 51.08 (IC4A); 29. Peter Rowell 53.72. 4x100 Heats: 39. Earnest Waters, Kareem Morris, Jake Rachiele, Tristan Akong 42.11. 4x200 Heats: 24. Donald Williams Jr., Kareem Morris, Jake Rachiele, Jonathan Santana 1:27.36. Shuttle Hurdles (Championship of America): 10. Shane Wagner, Mohamed Kanu, Matt Catera, Jared Nilsson 1:01.55. Long Jump (Eastern): 11. Fred Casimo 22-10.5; 14. Kareem Morris 22-6.25; 18. Kadeem Howell 21-10.75. Hammer Throw (Championship): 6. Wilfredo de Jesus Elias 190-10. Men's Distance Medley (Championship of America): 8. Chris Burke, Alie Beauvais, Nick Santos, Paul Lagno 9:45.62. 4x400 Heats: 37. Peter Rowell, Alex Petit-Frere, Taylor Chaney, Jonathan Santana 3:18.44. Triple Jump (Eastern): 3. Nasim Siddeeq 50-1.75 (IC4A). 4x800 (Championship of America): 12. Chris Burke, Nick Santos, Paul Lagno, Greg Kiley 7:33.59. 4x200 (IC4A): 3. Donald Williams Jr. (21.9), Kareem Morris (21.5), Jake Rachiele (20.6), Jonathan Santana (20.9), 1:25.61.           

April 30 - Capital District Classic (Rensselaer, N.Y.)

UAlbany Men's Results - 1,500-Meter Run: 2. R.J. Sniffen 4:03.75; 3. Pat Murphy 4:08.12; 9. Ryan Florkiewicz 4:16.10; 15. James Carroll 4:20.37; 16. Alex Wilke 4:20.80. 110-Meter Hurdles: 2. Mohamed Kanu 16.30; 3. Shane Wagner 16.42. 400-Meter Run: 6. Daryl Subran 51.16. 800-Meter Run: 2. Pat Murphy 2:00.34. 400-Meter Hurdles: 1. Royston Souvenir 56.11. 200-Meter Dash: 9. Jeffrey Barnes 24.55. 5,000-Meter Run: 16. Casey Spencer 17:28.16. Pole Vault: 2. Nick Matera 14-5.25; 4. Sean Cooper 12-11.5; 5. Matthew Catera 12-5.5. Hammer Throw: 3. Simon Cleary 154-6.5. Discus Throw: 4. Stephen Hassard 139-4; 5. Zachary Murphy 134-8; 6. Simon Cleary 129-0.5. Javelin Throw: 7. Sean Cooper 140-3.5; 9. Matthew Catera 126-4.5. Shot Put: 1. Jordan Meikle 47-2.5. High Jump: 5. Stephen Dick 6-2; 7. Tim McGreevy 6-0; 8. Matthew Catera 5-6.

May 7-9 - 2011 America East Outdoor Track and Field (Baltimore, Md.)

Men's team Scoring: 1st/ 9 Scoring teams

Team Scores: 1. UAlbany 204; 2. Binghamton 171; 3. Boston U. 134; 4. UMBC 97.50; 5. New Hampshire 91; 6. Maine 66; 7. Vermont 50.50; 8. Hartford 37.

UAlbany Men's Results - 110-Meter Hurdles (Prelims): 3. Mohamed Kanu 15.10; 5. Shane Wagner 14.79; 8. Elijah Pardo 15.32; 12. Jared Nilsson 15.62. 110-Meter Hurdles: 6. Shane Wagner 14.81; 7. Mohamed Kanu 14.73; 8. Elijah Pardo 15.47. 400-Meter Dash (Prelims): 5. Alie Beauvais 48.98 (IC4A); 8. Jonathan Santana 48.74; 12. Alex Petit-Frere 50.48; 12. Daryl Subran 50.48. 400-Meter Dash: 5. Jonathan Santana 48.87. 100-Meter Dash (Prelims): 2. Jake Rachiele 10.73; 5. Tristan Akong 10.74; 6. Kareem Morris 10.78; 7. Earnest Waters 10.83. 100-Meter Dash: 2. Tristan Akong 10.64 (IC4A); 3. Kareem Morris 10.70; 4. Jake Rachiele 10.73; 6. Earnest Waters 10.82. 400-Meter Hurdles (Prelims): 1. Alie Beauvais 52.03; 3. Peter Rowell 53.34; 6. Royston Souvenir 54.97; 9. Shane Wagner 55.55; 12. Mohamed Kanu 56.47; 14. Jared Nilsson 59.09; 17. Ebube Abara 59.61. 400-Meter Hurdles: 1. Peter Rowell 52.57 (IC4A); 4. Royston Souvenir 54.46. 3,000-Meter Steeplechase: 1. Ethan Clary 9:05.84 (IC4A). 200-Meter Dash (Prelims): 4. Kareem Morris 21.72; 7. Jake Rachiele 21.73; 9. Jeffery Barnes 21.91; 10. Taylor Chaney 21.98; 11. Jonathan Santana 22.10. 200-Meter Dash: 6. Jake Rachiele 21.98; 7. Kareem Morris 22.07. 10,000-Meter Run: 18. James Carroll 35:08.41. 1,500-Meter Run (Prelims): 3. Chris Burke 3:51.02; 4. Paul Lagno 3:55.09; 22. Patrick Murphy 4:09.17; 24. Sean Halpin 4:14.43. 1,500-Meter Run: 3. Paul Lagno 3:52.96; 5. Chris Burke 3:54.79. 800-Meter Run (Prelims): 3. Greg Kiley 1:53.98; 5. Nick Santos 1:56.20; 27. Alex Wilke 2:00.42. 800-Meter Run: 1. Greg Kiley 1:51.55 (IC4A); 3. Nick Santos 1:51.71. 5,000-Meter Run: 4. Ethan Clary 14:40.21; 17. R.J. Sniffen 15:17.29. Pole Vault: 1. Luke Schoen 17-03.50 (IC4A); 7. Nick Mattera 14-09.00. High Jump: 6. Stefan Dick 6-03.50; 8. Timothy McGreevy 6-02.00; 11. Sean Cooper 6-00.00. Long Jump: 1. Kadeem Howell 23-08.00 (IC4A); 2. Frederick Casimo 23-07.50; 5. Nasim Siddeeq 23-00.50; 6. Kareem Morris 22-11.75; 9. Jordan Pollock 21-09.50; 10. Matthew Catera 21-07.50. Triple Jump: 1. Nasim Siddeeq 52-01.25 (IC4A, Stadium Record); 3. Kadeem Howell 47-07.75; 6. Jordan Pollock 46-09.50. Shot Put: 6. Jordan Meikle 48-03.25; 13. Zach Murphy 39-08.50. Discus Throw: 2. Stephen Hassard 162-06; 11. Jordan Meikle 133-10; 15. Zach Murphy 127-10; 21. Simon Cleary 119-04. Hammer Throw: 1. Wifredo de Jesus Elias 208-11; 7. Simon Cleary 163-06. 4x100-Meter Relay: 2. UAlbany: Earnest Waters; Kareem Morris; Jake Rachiele; Tristan Akong 41.22. 4x800-Meter Relay: 2. UAlbany: Greg Kiley; Chris Burke; Nick Santos; Paul Lagno 7:34.95. 4x400-Meter Relay: 3. UAlbany: Alex Petit-Frere; Jonathan Santana; Royston Souvenir; Peter Rowell 3:14.10.   

Decathlon Finals: 3. Matthew Catera 6,637 points (IC4A). Decathlon (100-Meter Dash): 1. Matthew Catera 11.30; Decathlon (Long Jump): 1. Matthew Catera 22-11.75. Decathlon (Shot Put): 9. Matthew Catera 34-01.50. Decathlon (High Jump): 8. Matthew Catera 5-10.50. Decathlon (400-Meter Dash): 2. Matthew Catera 50.98. Decathlon (110-Meter Hurdles): 3. Matthew Catera 15.49. Decathlon (Discus Throw): 6. Matthew Catera 112-00. Decathlon (Pole Vault): 3. Matthew Catera 13-09.25. Decathlon (Javelin Throw): 9. Matthew Catera 134-07. Decathlon (1,500-Meter Run): 6. Matthew Catera 4:42.85.     

May 13-15 - IC4A Track and Field Outdoor Championships (Princeton, N.J.)

Men's Team Scoring: 3rd/ 52 Scoring Teams

Team Scores: 1. Duke 74.5; 2. George Mason 61; 3. UAlbany 55; 4. Maryland-Eastern Shore 42; 4. Cornell 42; 6. Connecticut 38; 7. Army 35; 8. Liberty 28; 9. Penn 27; 10. Delaware State 26; 10. Morgan State 26; 12. Princeton 25; 13. Virginia 24; 13. Navy 24; 15. William and Mary 19; 15. Rutgers 19; 17. Virginia Military Institute 18; 18. Massachusetts 17; 18. Dartmouth 17; 20. Hampton 16; 20. Temple 16; 22. Bucknell 15; 22. Rider 15; 24. UMBC 14; 25. Manhattan 13.5; 31. Brown 10; 32. Fordham 8; 33. VCU 6; 33. Mount St. Mary's 6; 33. Yale 6; 33. Monmouth 6; 37. Long Island 5; 37. Duquesne 5; 39. Maine 4; 39. St. Peter's 4; 39. Boston U. 4; 39. Villanova 4; 39. Lafayette 4; 44. Robert Morris 3; 45. Georgetown 2; 45. Tufts 2; 45. Adelphi 2; 45. St. Francis (N.Y.) 2; 49. Iona 1; 49. La Salle 1; 49. St. Francis, Pa. 1; 49. Delaware 1.

UAlbany Men's Results - Hammer Throw: 1. Wilfredo de Jesus Elias 208-6. Pole Vault: 1. Luke Schoen 16-10.75. Long Jump: 2. Fred Casimo 24-2.5. Triple Jump: 2. Nasim Siddeeq 51-6.25; 22. Kadeem Howell 45-1.5. Discus Throw: 17. Stephen Hassard 157-6.5. 3,000-Meter Steeplechase: 13. Ethan Clary 9:07.73. 4x100-Meter Relay: 5. UAlbany: Earnest Waters, Kareem Morris, Jake Rachiele, Tristan Akong 40.90. 1500-Meter Run: 1. Paul Lagno 3:44.66 (school record); 10. Chris Burke 3:49.93. 800-Meter Run: 6. Greg Kiley 1:50.39; 9. Nick Santos 1:51.37.

Decathlon Final: 10. Matthew Catera 6,201 points; Decathlon (100-Meter Dash): 1. Matthew Catera 11.36. Decathlon (Long Jump): 7. Matthew Catera 21-2.75. Decathlon (Shot Put): 12. Matthew Catera 33-1.25. Decathlon (High Jump): 5-6.5. Decathlon (400-Meter Run): 5. Matthew Catera 51.02. Decathlon (110-Meter Hurdles): 5. Matthew Catera 15.83. Decathlon (Discus Throw): 11. Matthew Catera 103-11.5. Decathlon (Pole Vault): 5. Matthew Catera 13-5.25. Decathlon (Javelin Throw): 10. Matthew Catera 118-10. Decathlon (1,500-Meter Run): 6. Matthew Catera 4:44.86. 

May 26-28 - NCAA East Preliminary Round (Bloomington, Ind.)

UAlbany's Men's Results - First Round - 800-Meter Run: 26. Nick Santos, 1:51.20; 44. Greg Kiley, 1:56.86; 1,500-Meter Run: 22. Paul Lagno, 3:50.44; 400-Meter Hurdles: 9. Alie Beauvais, 51.80, 16. Peter Rowell, 52.23; Quarterfinal Round - 400-Meter Hurdles - 9. Alie Beavais, 51.56; 23. Peter Rowell, 55.84; 1,500-Meter Run:  18. Paul Lagno, 3:51.87.

Pole Vault:  t1. Luke Schoen, 17-00.75; Hammer Throw: 19. Wilfredo de Jesus Elias. 194-10; Long Jump: 28. Fred Casimo, 23-06.75; Triple Jump: Nasim Siddeeq, Foul (no mark).



To remove your e-mail address from our mailing list, please click on Customer Care and select Remove From Mailing List from the Area of Interest list and specify your e-mail address. Note: This does not apply to opt-in e-mail. To modify your opt-in e-mail deliveries, log in to the site and modify your preferences. Customer Care