2010 Women's Outdoor Track & Field Results

UAlbany Sports Information

2010 UAlbany Women's Outdoor Track & Field Results

School Records

Top 10 Performance Lists

Best of the Year Lists

March 19-20 - Carolina Classic
UAlbany Women's Results - 100-Meter Dash: T-5. Fey Adaramola 12.20, 12. Alli Rogers 12.43. 200-Meter Dash: 6. Fey Adaramola 24.81, 14. Sheena Simpkins 25.75, 22. Jessica Hunter 26.28, 28. Tierra Chavis 26.73, 29. Sherez Mohamed 26.75. 400-Meter Dash: 2. Octavia Clarkson 57.55, 9. Tenica Roberts 59.54. 100-Meter High Hurdles: 12. Christen Griffin 15.05, 21. Ashley Mahlmeister 15.77. 400-Meter Intermediate Hurdles: 5. Rebecca Kelly 1:02.83, 10. Brittany Eveleth 1:05.63, 15. Christen Griffin 1:08.08, 17. Pat McNish 1:08.32. 1,500-Meter Run: 1. Laura Cummings 4:33.23. Long Jump: 5. Pat McNish 18-5.75, 14. Ashley Mahlmeister 16-7.75, 17. Tiffany Sprenkels 15-3.50. Triple Jump: 3. Tiffany Sprenkels 37-4. Discus Throw: 3. Kadine Johnson 129-3. Hammer Throw: 6. Kadine Johnson 160-11, 18. Candice Mann 108-7. Shot Put: 12. Candice Mann 37-3, 15. Kadine Johnson 34-0. 4x100-Meter Relay: 4. Alli Rogers, Christen Griffin, Sheena Simpkins, Fey Adaramola 46.93 (ECAC). 4x400-Meter Relay: 3. Tierra Chavis, Octavia Clarkson, Alli Rogers, Sheena Simpkins 3:50.76 (ECAC). 4. Jessica Hunter, Sherez Mohamed, Brittany Eveleth, Tenica Roberts 3:52.26.

Apr. 1-3 - Texas Relays
UAlbany Women's Results - 100-Meter Dash (University/College): 33. Alli Rogers 12.02 (ECAC). 100-Meter High Hurdles (University/College): 47. Christen Griffin 14.89. 400-Meter Intermediate Hurdles (University/College): 16. Rebecca Kelly 1:03.00, 52. Octavia Clarkson 1:13.18. 4x100-Meter Relay (University/College): 26. Alli Rogers, Christen Griffin, Sheena Simpkins, Sherez Mohamed 47.78 (ECAC). 4x200-Meter Relay (University/College Invitational): 11. Alli Rogers, Christen Griffin, Tenica Roberts, Octavia Clarkson 1:40.38. 4x400-Meter Relay (University/College): 37. Octavia Clarkson, Tenica Roberts, Sherez Mohamed, Fey Adaramola 3:59.35.

Apr. 2-3 - Duke Invitational
UAlbany Women's Results - 100-Meter Dash (Seeded Prelims): 26. Nyree Richardson 12.78. 200-Meter Dash (Seeded): 18. Nyree Richardson 25.67, 21. Jessica Hunter 25.81, 36. Tierra Chavis 26.21, 38. Elia Francis 26.31. 400-Meter Dash (Seeded): 21. Tierra Chavis 59.36, 22. Brittany Eveleth 59.44, 23. Jessica Hunter 59.45, 29. Elia Francis 59.90. 100-Meter High Hurdles (Prelims): 21. Ashley Mahlmeister 15.13. 400-Meter Intermediate Hurdles: 13. Brittany Eveleth 1:04.74, 31. Pat McNish 1:08.94, 37. Kendra Adams 1:09.29. 800-Meter Run (Developmental): 7. Maureen Nweke 2:21.13, 26. Kendra Adams 2:24.66. 1,500-Meter Run (Seeded): 44. Maureen Nweke 4:55.38. 3,000-Meter Run: 12. Miranda McConnell 10:54.46. 3,000-Meter Steeplechase: 1. Laura Cummings 10:38.43 (ECAC), 3. Jenn Pierson 10:44.82 (ECAC). Long Jump: 9. Pat McNish 18-5.25, 18. Ashley Mahlmeister 17-4. Triple Jump: 13. Tiffany Sprenkels 37-3.25. Pole Vault: 12. Rebecca Power 10-11.75. Discus Throw: 17. Ashley Lewis 110-8. Javelin Throw: 9. Rebecca Power 118-1, 10. Ashley Lewis 115-7. Shot Put: 4. Candice Mann 40-7.75, 11. Ashley Lewis 38-8.25, 18. Catie Coxon 35-6. 4x100-Meter Relay: 12. Nyree Richardson, Ashley Mahlmeister, Elia Francis, Jessica Hunter 49.56. 4x400-Meter Relay: 9. Elia Francis, Brittany Eveleth, Tierra Chavis, Jessica Hunter 3:57.66.

April 10 - UMass Nine-Way Meet
Scoring: 2nd/9 Teams
UAlbany Women's Results - 100-Meter Dash: 2. Alli Rogers 12.23, 9. Katie Fargnoli 13.03, 15. Patrice Johnson 13.18. 200-Meter Dash: 2. Jessica Hunter 26.38, 4. Tenica Roberts 26.54, 15. Katie Fargnoli 27.53, 16. Patrice Johnson 27.80, 20. Emily Curry 28.94. 400-Meter Dash: 1. Sherez Mohamed 58.62, 3. Octavia Clarkson 59.76. 100-Meter High Hurdles: 2. Christen Griffin 14.23 (ECAC), 13. Emily Curry 18.25. 400-Meter Intermediate Hurdles: 1. Brittany Eveleth 1:03.55, 4. Christen Griffin 1:05.48, 9. Kendra Adams 1:07.90. 800-Meter Run: 18. Renee Johnson 2:25.16, 25. Emily Finnegan 2:29.09, 32. Jessica Panos 2:32.67. 1,500-Meter Run: 13. Miranda McConnell 4:55.96, 16. Emily Finnegan 4:58.17, 24. Maureen Nweke 5:03.38, 38. Laura Varble 5:17.56, 50. Rachel Wysocki 5:35.70. 5,000-Meter Run: 7. Brianna Service 18:36.81, 17. Melissa Del Rosario 19:28.51. 10,000-Meter Run: 5. Roxanne Wegman 40:10.99. High Jump: 2. Karley Giles 5-3, 5. Emily Curry 4-11. Long Jump: 1. Ashley Mahlmeister 18-0.25. Pole Vault: 1. Celine Cauderlier 12-1.50 (ECAC, School Record), 6. Emily Mino 9-6.25. Discus Throw: 3. Catie Coxon 140-2 (ECAC), 6. Kadine Johnson 129-8, 8. Ashley Lewis 115-2, 13. Emily Curry 100-4. Hammer Throw: 2. Kadine Johnson 162-1, 5. Sineaid Corley 145-3. Javelin Throw: 4. Rebecca Power 126-7, 6. Ashley Lewis 116-4. Shot Put: 5. Ashley Lewis 38-7.75, 10. Kadine Johnson 36-0, 11. Catie Coxon 35-10.75, 14. Rebecca Power 34-8.50. 4x100-Meter Relay: 2. Alli Rogers, Christen Griffin, Jessica Hunter, Nyree Richardson 49.29; 6. Patrice Johnson, Katie Fargnoli, Sandy Antenor, Tenica Roberts 51.48. 4x400-Meter Relay: 1. Octavia Clarkson, Alli Rogers, Brittany Eveleth, Sherez Mohamed 3:53.36; 5. Jessica Hunter, Kendra Adams, Tenica Roberts, Renee Johnson 4:02.68.

April 17 - UConn Select Invitational
UAlbany Women's Results - 100-Meter Dash: 7. Alli Rogers 12.39, 9. Quante Harris 12.74, 11. Katie Fargnoli 12.92, 4. Patrice Johnson 13.01. 200-Meter Dash: 5. Alli Rogers 25.19, 6. Christen Griffin 25.22, 13. Katie Fargnoli 26.93, 15. Patrice Johnson 27.35, 18. Emily Curry 29.35. 400-Meter Dash: 1. Fey Adaramola 56.09, 2. Sheena Simpkins 56.31, 5. Tenica Roberts 58.32, 7. Sherez Mohamed 58.49, 8. Octavia Clarkson 58.53, 9. Jessica Hunter 58.70, 10. Elia Francis 59.16,11. Tierra Chavis 59.30, 13. Nyree Richardson 1:00.47. 100-Meter High Hurdles: 2. Christen Griffin 14.55, 3. Ashley Mahlmeister 14.71, 9. Emily Curry 18.11. 400-Meter Intermediate Hurdles: 1. Rebecca Kelly 1:03.31, 2. Brittany Eveleth 1:03.51, 5. Kendra Adams 1:07.43. 800-Meter Run: 9. Emily Finnegan 2:23.36, 12. Renee Johnson 2:26.02, 14. Laura Varble 2:27.58, 16. Jessica Panos 2:28.86, 23. Rachel Wysocki 2:47.06. 1,500-Meter Run: 3. Miranda McConnell 4:53.17, Maureen Nweke, 12. Brianna Service 5:10.44, 20. Rachel Wysocki 5:25.16. 5,000-Meter Run: 7. Melissa Del Rosario 19:14.21, 8. Roxanne Wegman 19:25.07. 3,000-Meter Steeplechase: 1. Jenn Pierson 10:50.83. High Jump: 4. Karley Giles 5-1. Long Jump: 3. Ashley Mahlmeister 17-4.25, 4. Sandy Antenor 16-8. Triple Jump: 1. Ashley Mahlmeister 37-6.50, 3. Sandy Antenor 35-10.50, 4. Tiffany Sprenkels 34-8.50. Pole Vault: 2. Celine Cauderlier 11-1.75, 3. Rebecca Power 10-8. Discus Throw: 2. Catie Coxon 152-3 (ECAC), 5. Kadine Johnson 125-9, 11. Emily Curry 88-10. Hammer Throw: 3. Kadine Johnson 174-0 (ECAC, School Record), 4. Sineaid Corley 151-1. Javelin Throw: 4. Rebecca Power 122-6, 8. Emily Curry 82-4. Shot Put: 4. Kadine Johnson 39-0.50, 5. Catie Coxon 36-1.50. 4x100-Meter Relay: 2. Alli Rogers, Christen Griffin, Patrice Johnson, Katie Fargnoli 48.83. 4x400-Meter Relay: 1. Tenica Roberts, Sheena Simpkins, Octavia Clarkson, Fey Adaramola 3:53.83; 3. Jessica Hunter, Elia Francis, Brittany Eveleth, Tierra Chavis 3:56.83; 5. Rebecca Kelly, Nyree Richardson, Renee Johnson, Kendra Adams 4:00.09.

April 22-23 - Penn Relays
UAlbany Women's Results - 400-Meter Intermediate Hurdles (Championship): 22. Rebecca Kelly 1:02.23. 3,000-Meter Steeplechase (Championship): 8. Jenn Pierson 10:43.16 (ECAC). Long Jump (Eastern): 17. Pat McNish 18-2.25, 25. Ashley Mahlmeister 17-6.75. Triple Jump (Eastern): 11. Tiffany Sprenkels 38-8.25, 23. Ashley Mahlmeister 37-4. 4x100-Meter Relay (College): 41. Alli Rogers, Christen Griffin, Quante Harris, Fey Adaramola 47.18 (ECAC). 4x200-Meter Relay (College): 26. Alli Rogers, Christen Griffin, Sheena Simpkins, Fey Adaramola 1:39.32 (School Record). 4x400-Meter Relay (College): 30. Tenica Roberts, Sheena Simpkins, Sherez Mohamed, Fey Adaramola 3:46.04 (ECAC, School Record).

April 24 - Capital District Classic
UAlbany Women's Results - 100-Meter Dash: 1. Sandy Antenor 12.98, 2. Patrice Johnson 13.01, 9. Katie Fargnoli 13.95. 200-Meter Dash: 1. Jessica Hunter 25.80, 2. Elia Francis 25.89, 3. Quante Harris 25.97, 4. Nyree Richardson 25.99, 5. Octavia Clarkson 26.06, 6. Tierra Chavis 26.09, 9. Katie Fargnoli 26.71, 10. Patrice Johnson 27.02, 20. Emily Curry 28.60. 400-Meter Dash: 1. Octavia Clarkson 57.71, T-2. Elia Francis 58.29, T-2. Tierra Chavis 58.29, 4. Jessica Hunter 58.31, 5. Nyree Richardson 58.46. 100-Meter High Hurdles: 4. Quante Harris 17.46, 6. Emily Curry 17.91. 400-Meter Intermediate Hurdles: 1. Brittany Eveleth 1:03.18, 3. Kendra Adams 1:07.24. 800-Meter Run: 4. Renee Johnson 2:23.46, 5. Emily Finnegan 2.24.69, 6. Jessica Panos 2:26.83, 7. Laura Varble 2:27.49. 1,500-Meter Run: 1. Emily Finnegan 4:52.19, 6. Maureen Nweke 5:01.12, 8. Brianna Service 5:04.04, 9. Melissa Del Rosario 5:08.85, 17. Rachel Wysocki 5:24.12. 5,000-Meter Run: 7. Roxanne Wegman 19:58.16. High Jump: 3. Karley Giles 5-1.75, 5. Emily Curry 4-9.75. Pole Vault: 1. Celine Cauderlier 11-9.75, 2. Rebecca Power 10-8.75, 4. Emily Mino 10-4. Discus Throw: 1. Catie Coxon 157-3 (ECAC) 4. Ashley Lewis 119-0, 6. Emily Curry 106-11. Hammer Throw: 1. Sineaid Corley 144-2, 4. Candice Mann 125-8. Javelin Throw: 1. Ashley Lewis 125-8, 2. Rebecca Power 116-7. Shot Put: 2. Candice Mann 39-3.75, 4. Ashley Lewis 37-11.50.

April 26 - 1st Annual Friendship Meet (University of Technology)
UAlbany Women's Results - 100-Meter Dash: 1. Fey Adaramola 11.87 (ECAC), 3. Alli Rogers 12.31, 4. Quante Harris 12.77, 5. Patrice Johnson 13.02, 6. Katie Fargnoli 13.09. 200-Meter Dash: 1. Nyree Richardson 25.94, 2. Tierra Chavis 26.32, 3. Octavia Clarkson 26.65, 4. Patrice Johnson 27.12, 5. Katie Fargnoli 27.49. 400-Meter Dash: 2. Sherez Mohamed 57.69, 3. Tenica Roberts 58.60, 4. Sheena Simpkins 59.23. 100-Meter High Hurdles: 3. Christen Griffin 14.74, 4. Ashley Mahlmeister 15.10. 400-Meter Intermediate Hurdles: 3. Rebecca Kelly 1:01.66 (ECAC), 4. Brittany Eveleth 1:06.79. 800-Meter Run: 1. Emily Finnegan 2:20.85, 2. Kendra Adams 2:23.16, 3. Renee Johnson 2:24.18, 4. Jessica Panos 2:24.61, 5. Elia Francis 2:25.50, 6. Laura Varble 2:27.37, 7. Jessica Hunter 2:28.38, 8. Maureen Nweke 2:30.30. Long Jump: 1. Pat McNish 19-0.75 (ECAC), 4. Ashley Mahlmeister 17-10.75, 5. Sandy Antenor 16-5.25. Discus Throw: 1. Catie Coxon 146-4 (ECAC), 2. Kadine Johnson 120-4, 3. Ashley Lewis 114-0. Hammer Throw: 1. Kadine Johnson 163-0, 2. Sineaid Corley 157-2. Javelin Throw: 1. Rebecca Power 131-0, 2. Ashley Lewis 124-6, 3. Emily Curry 80-11. Shot Put: 1. Kadine Johnson 44-5.50, 2. Ashley Lewis 39-8.50, 3. Rebecca Power 35-11.25, 4. Catie Coxon 34-2.25, 5. Sineaid Corley 33-9.25. 4x100-Meter Relay: 2. Alli Rogers, Christen Griffin, Quante Harris, Fey Adaramola 46.60 (ECAC). 4x400-Meter Relay: 2. Octavia Clarkson, Rebecca Kelly, Jessica Hunter, Nyree Richardson 4:02.35.

May 1-2 - America East Conference Championship
Scoring: 1st/9 Teams
UAlbany Women's Results - 100-Meter Dash (Trials): 2. Fey Adaramola 11.85 (ECAC), 8. Alli Rogers 12.19, 12. Quante Harris 12.55, 15. Katie Fargnoli 12.86, 18. Patrice Johnson 13.00. 100-Meter Dash (Finals): 1. Fey Adaramola 11.86 (ECAC), 6. Alli Rogers 12.32. 200-Meter Dash (Trials): 2. Fey Adaramola 24.27 (ECAC), 7. Alli Rogers 24.68 (ECAC), 9. Sheena Simpkins 24.96, 12. Jessica Hunter 25.39, 14. Nyree Richardson 25.73, 17. Katie Fargnoli 26.40, 20. Patrice Johnson 26.79. 200-Meter Dash (Finals): 2. Fey Adaramola 24.19 (ECAC), 5. Alli Rogers 24.99. 400-Meter Dash (Trials): 6. Sheena Simpkins 57.29, 8. Jessica Hunter 57.76, 9. Octavia Clarkson 57.81, 11. Sherez Mohamed 57.87, 13. Elia Francis 58.18, 16. Tierra Chavis 59.12, 18. Tenica Roberts 59.31. 400-Meter Dash (Finals): 5. Sheena Simpkins 56.67, 7. Jessica Hunter 57.44. 100-Meter High Hurdles (Trials): 2. Christen Griffin 14.26 (ECAC), 5. Ashley Mahlmeister 14.77. 100-Meter High Hurdles (Finals): 2. Christen Griffin 13.90 (ECAC), 6. Ashley Mahlmeister 14.56. 400-Meter Intermediate Hurdles (Trials): 3. Brittany Eveleth 1:02.30, 4. Rebecca Kelly 1:02.44, 9. Christen Griffin 1:04.25, 20. Kendra Adams 1:09.94. 400-Meter Intermediate Hurdles (Finals): 2. Rebecca Kelly 1:01.27 (ECAC), 5. Brittany Eveleth 1:02.77. 800-Meter Run: 14. Maureen Nweke 2:17.61, 18. Renee Johnson 2:21.99, 21. Jessica Panos 2:25.26, 22. Laura Varble 2:27.83. 1,500-Meter Run: 8. Laura Cummings 4:38.89, 9. Jenn Pierson 4:39.62, 13. Emily Finnegan 4:44.75, 14. Miranda McConnell 4:47.58. 5,000-Meter Run: 7. Brianna Service 18:25.62. 10,000-Meter Run: 15. Melissa Del Rosario 40:08.42, 16. Roxanne Wegman 40:25.58. 3,000-Meter Steeplechase: 1. Jenn Pierson 10:40.46 (ECAC), 2. Laura Cummings 10:47.93 (ECAC). High Jump: T-5. Karley Giles 5-2.25, 9. Emily Curry 5-0.25. Long Jump: 2. Pat McNish 19-1.50 (ECAC), 7. Ashley Mahlmeister 17-11.75, 12. Sandy Antenor 16-11.25. Triple Jump: 3. Sandy Antenor 39-5, 4. Ashley Mahlmeister 39-2.25 (USA Junior National), 5. Tiffany Sprenkels 39-0.50, 6. Pat McNish 38-11.75 (USA Junior National). Pole Vault: 3. Celine Cauderlier 10-10, 5. Rebecca Power 10-4, 12. Emily Mino 9-4.25. Discus Throw: 1. Catie Coxon 147-11 (ECAC), 4. Ashley Lewis 124-2, 5. Kadine Johnson 122-8, 11. Emily Curry 97-11. Hammer Throw: 2. Kadine Johnson 164-9, 4. Sineaid Corley 156-1, 12. Candice Mann 131-1. Javelin Throw: 4. Rebecca Power 126-6, 5. Ashley Lewis 120-8. Shot Put: 2. Kadine Johnson 43-5.25, 4. Candice Mann 40-9.50, 5. Ashley Lewis 40-5, 6. Rebecca Power 39-5, 9. Catie Coxon 36-9.50. Heptathlon: 10. Emily Curry 3,762 points. 4x100-Meter Relay: 1. Alli Rogers, Christen Griffin, Quante Harris, Fey Adaramola 46.27 (ECAC, School Record). 4x400-Meter Relay: 2. Octavia Clarkson, Sheena Simpkins, Sherez Mohamed, Fey Adaramola 3:45.52 (ECAC, School Record). 4x800-Meter Relay: 7. Elia Francis, Maureen Nweke, Emily Finnegan, Jenn Pierson 9:34.30.

May 7-8 - New York City Qualifying Challenge
Women's Results - 200-Meter Dash (Prelims): 4. Sheena Simpkins 25.76, 8. Jessica Hunter 26.36. 200-Meter Dash (Finals): 4. Sheena Simpkins 25.15, 5. Jessica Hunter 25.63. 400-Meter Dash: 2. Sheena Simpkins 57.37, 5. Jessica Hunter 58.73, 8. Brittany Eveleth 59.83. 100-Meter High Hurdles (Prelims): 3. Christen Griffin 14.23 (ECAC), 8. Ashley Mahlmeister 14.81. 100-Meter High Hurdles (Finals): 3. Christen Griffin 14.60, 5. Ashley Mahlmeister 14.87. 400-Meter Intermediate Hurdles: 3. Rebecca Kelly 1:02.68, 4. Brittany Eveleth 1:03.44, 11. Kendra Adams 1:08.21. 1,500-Meter Run: 3. Emily Finnegan 4:51.33. Long Jump: 6. Ashley Mahlmeister 18-7.25. Triple Jump: 3. Sandy Antenor 38-8.25. Discus Throw: 3. Ashley Lewis 130-4. Javelin Throw: 4. Rebecca Power 114-11, 5. Ashley Lewis 106-11.

May 14-16 - ECAC Championship
Scoring:
T-49th/51 Scoring Teams
Women's Results - 100-Meter Dash (Prelims): 7. Fey Adaramola 11.93, 27. Alli Rogers 12.41. 100-Meter Dash (Semis): 5. Fey Adaramola 11.99. 200-Meter Dash (Prelims): 4. Fey Adaramola 23.94, 26. Alli Rogers 24.94. 100-Meter High Hurdles (Prelims): 10. Christen Griffin 14.27. 100-Meter High Hurdles (Semis): 8. Christen Griffin 14.25. 100-Meter High Hurdles (Finals): 8. Christen Griffin 14.29. 400-Meter Intermediate Hurdles (Prelims): 19. Rebecca Kelly 1:02.60. 3,000-Meter Steeplechase: 10. Laura Cummings 10:29.27 (School Record), 11. Jenn Pierson 10:30.30. Long Jump: 13. Pat McNish 18-3. Triple Jump: 10. Tiffany Sprenkels 39-2.50, 21. Ashley Mahlmeister 38-0. Discus Throw: 9. Catie Coxon 140-10. Hammer Throw: 23. Kadine Johnson 159-3. 4x100-Meter Relay (Prelims): 11. Alli Rogers, Christen Griffin, Quante Harris, Fey Adaramola 46.82. 4x400-Meter Relay (Prelims): 12. Sherez Mohamed, Sheena Simpkins, Rebecca Kelly, Jessica Hunter 3:47.86.

May 28-29 - NCAA East Preliminary Round
UAlbany Women's Results - 200-Meter Dash (First Round): 46. Fey Adaramola 24.50. 3,000-Meter Steeplechase (Quarterfinal): 12. Jenn Pierson 10:32.89, 27. Laura Cummings 10:48.45. Discus Throw: 40. Catie Coxon 139-6.

June 25 - USA Junior Outdoor Track & Field Championship
UAlbany Women's Results - Triple Jump: 12. Pat McNish 37-2.25, FOUL. Ashley Mahlmeister.

MORE FROM ALBANY Track & Field - W

MORE HEADLINES

GREAT DANE TVON-DEMAND VIDEO

<
Track and Field Facility Groundbreaking
May 08, 2013 Track & Field - W
Track and Field Facility Groundbreaking
WATCH MORE VIDEO
>

GREAT DANE TV ON AMERICAEAST.TV