2008 Women's Outdoor Track & Field Results

UAlbany Sports Information   03-24-2008
-

 

March 21-22 – Hurricane Invitational (Coral Gables, Fla.)
100 Meter High Hurdles:
14. Kamilah McShine 14.54, 16. Christen Griffin 14.78, 23. Valerie Maignan 15.85. 200 Meter Dash: 21. Ashley Vives 25.66, 33. Christen Griffin 26.57. 400 Meter Dash: 18. Melissa Lee 58.52, 27. Corrine Porter-Stepney 59.46, 32. Octavia Clarkson 1:00.21, 33. Laura Bolognino 1:01.21. 400 Meter Hurdles: 18. Rebecca Kelly 1:08.78. 800 Meter Run: 6. Zuliana Fontanez 2:16.11. 4x100 Meter Relay: 8. Jenn Gurrant, Christen Griffin, Kamilah McShine, Ashley Vives 48.44. 4 x 400 Meter Relay: 8. Jenn Gurrant, Zuliana Fontanez, Ashley Vives, Melissa Lee 3:58.48, 14. Corrine Porter-Stepney, Octavia Clarkson, Laura Bolognino, Rebecca Kelly 4:12.27. Long Jump: 8. Valerie Maignan 17-4.75, Tiffany Sprenkels FOUL. Triple Jump: 1. Arina Gerasimova 40-5 (ECAC, NCAA East Regional), 8. Sandy Antenor 37-1.25. Shot Put: 8. Candice Mann 41-1.75, 10. Ritshell Verdier 40-7.50. High Jump: Brenna Militello NH.

March 28-29 – Raleigh Relays (Raleigh, N.C.)
100 Meter Dash: 67. Sarah Lapierre 13.32, 80. Jessica Antoniades 13.88. 5,000 Meter Run: 12. Laine Sefick 19:43.39. 3,000 Meter Steeplechase (Section 1): 7. Laura Cummings 10:57.79. 3,000 Meter Steeplechase (Section 2): 3. Kristine Mun 11:21.96, 5. Danielle Trimpop 11:26.14. Shot Put: 19. Kadine Johnson 41-1. Discus: Kadine Johnson Foul. Javelin Throw: 22. Isabella Katsarelis 91-6.

April 4-5 – Duke Asics Invitational (Durham, N.C.)

200 Meter Dash Developmental: 14. Octavia Clarkson 26.45. 400 Meter Dash Developmental: 3. Octavia Clarkson 59.28. Triple Jump: 14. Sandy Antenor 37-2.50. Pole Vault: Krystal Myers NH. Hammer Throw: 36. Sineaid Corley 126-10, 39. Kadine Johnson 123-4, 41. Ritshell Verdier 119-1. 100 Meter Hurdles: 33. Valerie Maignan 16.30. 3,000 Meter Steeplechase: 3. Laura Cummings 10:40.49 (ECAC, NCAA East Regional), 10. Danielle Trimpop 11:18.37, 14. Kristine Mun 11:29.88. 5,000 Meter Run “C”: 13. Laine Sefick 19:23.76.

April 4-5 – Florida Relays (Gainesville, Fla.)
100 Hurdles: 23. Kamilah McShine 14.29, 35. Christen Griffin 14.88. 800 Meter Run: 14. Zuliana Fontanez 2:13.57. 4x200 Meter Relay: 23. Kamilah McShine, Christen Griffin, Melissa Lee, Ashley Vives 1:42.70. Triple Jump: 5. Arina Gerasimova 40-6.25, 7. Jenn Gurrant 39-7. 4x100 Meter Relay: 28. Kamilah McShine, Christen Griffin, Jenn Gurrant, Ashley Vives 49.09.

April 12 – UMass Invitational (Amherst, Mass.)
Women’s Team Scores
1. UAlbany 223,
2. UMass 137, 3. Boston College 95, 4. Williams 73, 5. Hartford 59, 6. Amherst 44, 7. Central Connecticut State 43, 8. Stony Brook 33, 9. Westfield State 25.

UAlbany Women’s Results
100 Meter Dash:
2. Ashley Vives 12.50, 5. Sandy Antenor 12.95, 8. Sarah Lapierre 13.23, 11. Arielle Roberts 13.41, 12. Jessica Hunter 13.42, 18. Jessica Antoniades 13.74, 19. Traequanda Brock 13.76. 100 Meter Hurdles: 1. Kamilah McShine 14.09 (ECAC), 3. Christen Griffin 15.36, 4. Valerie Maignan 15.41, 14. Bryanna Hebenstreit 18.32. 200 Meter Dash: 6. Ashley Vives 26.29, 10. Jessica Hunter 27.01, 14. Arielle Roberts 27.57, 29. Bryanna Hebenstreit 29.96. 400 Meter Dash: 2. Jenn Gurrant 58.31, 4. Corrine Porter-Stepney 59.50, 5. Octavia Clarkson 59.64, 6. Laura Bolognino 1:00.21, 16. Jessica Panos 1:04.42, 19. Lesan Mattis 1:06.26. 400 Meter Hurdles: 2. Kamilah McShine 1:04.72, 5. Rebecca Kelly 1:06.06, 11. Christen Griffin 1:08.49. 800 Meter Run: 7. Laura Cummings 2:16.14, 11. Zuliana Fontanez 2:18.13, 19. Esperanza Blanco 2:24.54, 20. Danielle Trimpop 2:24.82, 40. Laine Sefick 2:33.23, 42. Ally Panos 2:33.33. 1,500 Meter Run: 3. Laura Cummings 4:39.20, 12. Danielle Trimpop 4:56.20, 19. Ally Panos 5:00.09, 20. Laine Sefick 5:00.19. 3,000 Meter Steeplechase: 4. Kristine Mun 11:21.03. 4x100 Meter Relay: 3. Sarah Lapierre, Christen Griffin, Sandy Antenor, Jessica Antoniades 49.82. 4x400 Meter Relay: 2. Octavia Clarkson, Zuliana Fontanez, Laura Cummings, Corrine Porter-Stepney 3:58.53, 6. Rebecca Kelly, Lesan Mattis, Jessica Panos, Esperanza Blanco 4:12.51. Shot Put: 2. Kadine Johnson 41-6, 4. Ritshell Verdier 34-11.75. Javelin Throw: 5. Ashley Lewis 106-6, 14. Ritshell Verdier 72-1, 16. Valerie Maignan 67-3, 18. Kadine Johnson 61-3, 20. Bryanna Hebenstreit 53-9. Long Jump: 2. Ashley Vives 17-5.25, 3. Arina Gerasimova 17-4.75, 4. Jenn Gurrant 17-4.75, 5. Valerie Maignan 16-7.75, 6. Sandy Antenor 16-7.25, 11. Traequanda Brock 15-6, Tiffany Sprenkels FOUL. Triple Jump: 1. Arina Gerasimova 39-7.25 (ECAC), 2. Jenn Gurrant 39-1.75 (ECAC), 3. Sandy Antenor 38-4, 4. Traequanda Brock 35-7.75, Tiffany Sprenkels FOUL. Pole Vault: 6. Krystal Myers 10-0. High Jump: 1. Brenna Militello 5-4.50, 6. Sandy Antenor 5-0.50, 10. Bryanna Hebenstreit 4-10.50, 11. Valerie Maignan 4-10.50, Kamilah McShine NH, Denise Parker NH. Hammer Throw: 2. Ritshell Verdier 148-10, 3. Sineaid Corley 146-1, 4. Kadine Johnson 131-7. Discus Throw: 1. Ritshell Verdier 138-9, 3. Ashley Lewis 125-6, 4. Kadine Johnson 118-6.

April 20 – New York Relays (New York, N.Y.)
Women’s Team Scores

1. UAlbany 233, 2. Columbia 55, 3. CCNY 53, 4. York (N.Y.) 42, 5. College of Staten Island 39, 6. Bronx C.C. 35, 7. Hunter 16, 8. Hofstra 11, t9. Kingsborough C.C. 10, 10. C.W. Post 6, 11. New Paltz St. 5.

UAlbany Women’s Results
100 Meter Dash:
12. Sarah Lapierre 13.45, 13. Jessica Hunter 13.60, 16. Arielle Roberts 13.82. 100 Meter Hurdles: 2. Bryanna Hebenstreit 18.02, 5. Valerie Maignan 16.21, Christen Griffin NT. 200 Meter Dash: 11. Octavia Clarkson 26.80, 17. Corrine Porter-Stepney 27.16, 18. Jessica Hunter 27.37, 20. Laura Bolognino 27.55, 21. Lesan Mattis 27.82, 25. Arielle Roberts 28.32, 27. Jessica Panos 28.64. 400 Meter Dash: 2. Melissa Lee 57.95, 4. Corrine Porter-Stepney 58.77, 7. Octavia Clarkson 59.82, 10. Laura Bolognino 1:00.71, 12. Jessica Panos 1:04.39, 14. Lesan Mattis 1:05.29. 400 Meter Hurdles: 4. Rebecca Kelly 1:03.64. 1,500 Meter Run: 2. Ally Panos 5:03.37, 5. Briana McNamee 5:17.88. 5,000 Meter Run: 1. Kristine Mun 18:17.13, 2. Laine Sefick 18:59.99, 4. Kristin Grab 19:22.52. 4x100 Meter Relay: 2. Kamilah McShine, Jenn Gurrant, Christen Griffin, Sarah Lapierre 48.74. 4x800 Meter Relay: 1. Danielle Trimpop, Zuliana Fontanez, Esperanza Blanco, Laura Cummings 9:11.02 (ECAC). High Jump: 1. Brenna Militello 5-3.75, 2. Bryanna Hebenstreit 4-9.75, 3. Valerie Maignan 4-7.75, 4. Kamilah McShine 4-6, 5. Denise Parker 4-4. Long Jump: 1. Jenn Gurrant 17-6.75, 2. Arina Gerasimova 17-6, 3. Ashley Vives 17-5.25. Triple Jump: 1. Arina Gerasimova 41-10.75 (School Record, ECAC, NCAA East Regional), 2. Jenn Gurrant 41-2.50 (ECAC, NCAA East Regional), 6. Traequanda Brock 34-9.75. Discus Throw: 1. Kadine Johnson 136-1, 3. Ritshell Verdier 121-6.50, 4. Ashley Lewis 108-5. Hammer Throw: 1. Sineaid Corley 142-7. Shot Put: 2. Kadine Johnson 39-10.75. Javelin Throw: 3. Ashley Lewis 103-2, 7. Bryanna Hebenstreit 59-7.25.

April 24-26 – Penn Relays (Philadelphia, Pa.)
4x100 Meter Relay: 59. Kamilah McShine, Christen Griffin, Jenn Gurrant, Ashley Vives 48.28 (ECAC). 4x400 Meter Relay: 46. Jenn Gurrant, Zuliana Fontanez, Ashley Vives, Melissa Lee 3:50.87 (ECAC). 3,000-meter Steeplechase Championship: 3. Laura Cummings 10:50.46. Shot Put Eastern: 14. Ritshell Verdier 41-8.75, 16. Kadine Johnson 41-3. High Jump Eastern: 17. Brenna Militello 5-3.25. Discus Throw: 13. Ritshell Verdier 137-9. Long Jump Eastern: Jenn Gurrant 18-1. 4x200 Meter Relay: 28. Kamilah McShine, Melissa Lee, Jenn Gurrant, Ashley Vives 1:40.67 (School Record). Sprint Medley Relay Championship of America: 25. Kamilah McShine, Ashley Vives, Melissa Lee, Zuliana Fontanez 4:08.02. Triple Jump Championship: 12. Arina Gerasimova 40-0 (ECAC). Triple Jump Eastern: 4. Jenn Gurrant 39-8.75 (ECAC), 9. Tiffany Sprenkels 38-4.75.

April 26 – Union Invitational (Schenectady, N.Y.)
100 Meter Dash: 3. Sarah Lapierre 13.23, 5. Jessica Hunter 13.47, 6. Jessica Antoniades 13.62. 200 Meter Dash: 3. Jessica Hunter 27.29, 5. Lesan Mattis 27.60, 7. Arielle Roberts 28.18, 11. Jessica Panos 28.64. 400 Meter Dash: 3. Esperanza Blanco 1:01.25, 8. Lesan Mattis 1:05.00, 11. Jessica Panos 1:06.19. 400 Hurdles: 1. Rebecca Kelly 1:05.04. 800 Meter Dash: 2. Corrine Porter-Stepney 2:28.02, 11. Laine Sefick 2:37.68, 31. Bryanna Hebenstreit 3:12.43. 1500 Meter Run: 1. Danielle Trimpop 4:52.28, 4. Kristine Mun 5:06.31, 6. Ally Panos 5:08.43, 11. Laine Sefick 5:13.51, 17. Briana McNamee 5:22.01, 18. Kristin Grab 5:22.92. Long Jump: 3. Bryanna Hebenstreit 15-2. Triple Jump: 1. Traequanda Brock 35-8.75. High Jump: 4. Bryanna Hebenstreit 4-7.75, 7. Denise Parker 4-4. Javelin Throw: 3. Ashley Lewis 92-10.50, 6. Bryanna Hebenstreit 61-11.50. Hammer Throw: 2. Kadine Johnson 151-5.50, 5. Sineaid Corley 141-9, 7. Isabella Katsarelis119-3. Discus Throw: 1. Ritshell Verdier 143-11, 2. Ashley Lewis 115-8.

May 4-5 – America East Championships (Orono, Maine)
100 Meter Dash Trials: 10. Ashley Vives 12.71, 13. Sarah Lapierre 13.04, 17. Jessica Hunter 13.24, 22. Arielle Roberts 13.54, 23. Jessica Antoniades 13.83. 100 Meter Hurdles Trials: 1. Kamilah McShine 14.30 (ECAC), 6. Christen Griffin 15.15, 11. Valerie Maignan 15.97. 100 Meter Hurdles Final: 1. Kamilah McShine 13.98, 8. Christen Griffin 15.91. 200 Meter Dash Trials: 12. Ashley Vives 26.10, 17. Jessica Hunter 27.00, 21. Arielle Roberts 27.83, 24. Lesan Mattis 27.97, 26. Jessica Panos 28.93. 400 Meter Dash Trials: 5. Jenn Gurrant 58.30, 6. Melissa Lee 58.40, 8. Octavia Clarkson 59.17, 11. Corrine Porter-Stepney 1:00.04, 13. Laura Bolognino 1:00.50, 20. Jessica Panos 1:04.75, 21. Lesan Mattis 1:05.64. 400 Meter Dash Final: 5. Jenn Gurrant 58.44, 6. Octavia Clarkson 58.93. 400 Meter Hurdles Trials: 8. Rebecca Kelly 1:03.56, 11. Kamilah McShine 1:05.34, 17. Christen Griffin 1:07.72. 400 Meter Hurdles Final: 5. Rebecca Kelly 1:03.58. 800 Meter Run Final: 5. Laura Cummings 2:15.30, 7. Zuliana Fontanez 2:16.64, 10. Danielle Trimpop 2:18.39. 1,500 Meter Run Final: 3. Laura Cummings 4:33.09, 21. Ally Panos 5:04.79, 24. Briana McNamee 5:23.52. 3,000 Meter Steeplechase Finals: 1. Laura Cummings 10:33.60 (School Record, ECAC, NCAA East Regional), 5. Kristine Mun 11:00.31, 7. Danielle Trimpop 11:08.62. 5,000 Meter Run Final: 8. Kristine Mun 18:14.13, 12. Laine Sefick 18:47.27, 13. Kristin Grab 18:48.82. Javelin Throw: 6. Ashley Lewis 108-5, 8. Isabella Katsarelis 105-1, Ritshell Verdier FOUL. Hammer Throw: 5. Kadine Johnson 142-11, 7. Sineaid Corley 139-7, 16. Isabella Katsarelis 123-2, Ritshell Verdier FOUL. Shot Put Finals: 6. Kadine Johnson 40-0.75, 9. Ashley Lewis 38-0.75, Ritshell Verdier 34-4.75. Discus Throw Finals: 2. Ritshell Verdier 132-7, 3. Ashley Lewis 124-10, 7. Kadine Johnson 120-1. Pole Vault: Krystal Myers NH. High Jump Finals: 1. Brenna Militello 5-4.25, 7. Sandy Antenor 4-10.25, Denise Parker NH. Long Jump: 8. Jenn Gurrant 17-9.75, 11. Arina Gerasimova 17-3.25, 14. Tiffany Sprenkels 16-7, 16.Ashley Vives 16-3.75, 18. Valerie Maignan 16-1.50. Triple Jump Finals: 3. Arina Gerasimova 39-10.50, 4. Jenn Gurrant 39-7.75, 8. Sandy Antenor 37-4, 9. Tiffany Sprenkels 37-1.75, 10. Traequanda Brock 36-5.50. Heptathlon: 10. Valerie Maignan 3,542, 15. Bryanna Hebenstreit 2,963.4x100 Meter Relay: Kamilah McShine, Christen Griffin, Jenn Gurrant, Ashley Vives 48.31. 4x400 Meter Relay Final: 6. Octavia Clarkson, Ashley Vives, Jenn Gurrant, Zuliana Fontanez 3:59.18. 4x800 Meter Relay Final: 6. Esperanza Blanco, Rebecca Kelly, Danielle Trimpop, Laura Cummings 9:38.68.

May 10 – Albany Spring Classic (Albany, N.Y.)
100 Meter Dash: 2. Arielle Roberts 13.00, 3. Sarah Lapierre 13.02, 4. Jessica Antoniades 13.44. 100 Meter Hurdles: 1. Valerie Maignan 15.77, 3. Bryanna Hebenstreit 17.46. 200 Meter Dash: 1. Christen Griffin 25.50, 2. Octavia Clarkson 26.41, 3. Jessica Hunter 26.50, 4. Arielle Roberts 26.98, 5. Sarah Lapierre 27.27, 7. Jessica Panos 29.21. 400 Meter Dash: 1. Octavia Clarkson 59.43, 2. Laura Bolognino 1:01.43, 3. Jessica Panos 1:05.70. 400 Meter Hurdles: 1. Rebecca Kelly 1:03.12 (USA Junior Nationals). 800 Meter Run: 1. Zuliana Fontanez 2:15.26, 2. Corrine Porter-Stepney 2:32.63, 4. Esperanza Blanco 3:27.59. 1,500 Meter Run: 1. Laine Sefick 5:02.54, 3. Ally Panos 5:10.79, 4. Kristin Grab 5:20.21. 3,000 Meter Steeplechase: 1. Danielle Trimpop 10:59.32, 2. Kristine Mun 11:30.36. 4x100 Meter Relay: 1. Kamilah McShine, Christen Griffin, Jenn Gurrant, Ashley Vives 48.18, 2. Sandy Antenor, Tiffany Sprenkels, Traequanda Brock, Arina Gerasimova 50.04, 3. Jessica Antoniades, Jessica Hunter, Arielle Roberts, Sarah Lapierre 50.40. 4x400 Meter Relay: 1. Octavia Clarkson, Laura Bolognino, Rebecca Kelly, Zuliana Fontanez 4:04.21, 2. Jessica Hunter, Corrine Porter-Stepney, Jessica Panos, Arielle Roberts 4:08.64. High Jump: 1. Brenna Militello 5-7 (ECAC), 4. Valerie Maignan 4-11, Bryanna Hebenstreit 4-9, 7. Denise Parker 4-5. Pole Vault: Krystal Myers 9-0.25. Long Jump: 1. Jenn Gurrant 18-9.25, 2. Valerie Maignan 18-1.50. Triple Jump: 1. Sandy Antenor 38-4, 2. Traequanda Brock 35-9.25. Shot Put: 1. Kadine Johnson 42-6. Discus Throw: 1. Kadine Johnson 137-11, 2. Ashley Lewis 130-4, 6. Sineaid Corley 103-2. Hammer Throw: 2. Kadine Johnson 153-9, 3. Sineaid Corley 145-10, 7. Isabella Katsarelis 116-0. Javelin Throw: 1. Ashley Lewis 118-9.

May 16-18 – ECAC Championship (Princeton, N.J.)
100 Meter Hurdles Trials:
10. Kamilah McShine 14.11. 100 Meter Hurdles Semis: 11. Kamilah McShine 14.03. 3,000 Meter Steeplechase: 6. Laura Cummings 10:46.75 (NCAA East Regional). 4x100 Meter Relay: 19. Kamilah McShine, Christen Griffin, Jenn Gurrant, Ashley Vives 47.79. 4x400 Meter Relay: 29. Octavia Clarkson, Rebecca Kelly, Laura Bolognino, Ashley Vives 3:55.41. 4x800 Meter Relay: 16. Danielle Trimpop, Laura Cummings, Zuliana Fontanez, Esperanza Blanco 9:16.20. Triple Jump: 3. Jenn Gurrant 41-7.75 (NCAA East Regional), 7. Arina Gerasimova 40-7.50 (NCAA East Regional), 17. Tiffany Sprenkels 38-7.

Women's Outdoor Track and Field Top 10 Lists

Women's Outdoor Track and Field Records

MORE FROM ALBANY Track & Field - W

MORE HEADLINES

GREAT DANE TVON-DEMAND VIDEO

<
Track and Field Facility Groundbreaking
May 08, 2013 Track & Field - W
Track and Field Facility Groundbreaking
WATCH MORE VIDEO
>

GREAT DANE TV ON AMERICAEAST.TV