2008 Men's Outdoor Track & Field Results

UAlbany Sports Information   03-24-2008
-

 

March 21-22 – Hurricane Invitational (Coral Gables, Fla.)
100 Meter Dash:
7. Dieuseul Joseph 10.95, 13. Raphael Jean Baptiste 11.10. 110 Meter High Hurdles: 7. Jean Juste 14.81 (IC4A), 9. Nick Assini 15.18, 11. Garrett Askew 15.25, 16. Mohamed Kanu 15.92. 200 Meter Dash: 10. Drew Harrison 22.21, 14. Torshiro Jenkins 22.34, 22. Jean Juste 22.95, 26. Garrett Askew 23.42. 400 Meter Hurdles: 8. Andrew Overbaugh 57.75, 10. Nick Assini 59.24, 11. Alan Nimblette 59.81, 12. Mohamed Kanu 1:01.04. 800 Meter Run: 3. Tyler Fogarty 1:55.98, 7. Joe Belokopitsky 1:59.20, 11. Jared Jupin 2:00.31. 1,500 Meter Run: 9. Tyler Fogarty 4:07.97, 12. Joe Belokopitsky 4:13.01. 4 x 100 Meter Relay: 1. Raphael Jean Baptiste, Jeffery Barnes, Torshiro Jenkins, Dieuseul Joseph 41.84 (IC4A), 3. Daniel Avery, Jean Juste, Kyle Nadler, Michael McCadney 42.95. 4 x 400 Meter Relay: 4. Andrew Overbaugh, Joe Belokopitsky, Torshiro Jenkins, Jeffery Barnes 3:23.22, 6. Alan Nimblette, Michael McCadney, Drew Harrison, Tyler Fogarty 3:27.55. Long Jump: 5. Valete Graham 22-3, 11. Kevin O’Riley 21-2, 12. Kyle Nadler 21-1.50, 14. David Parker 20-11.25. Discus: 1. Will Anger 148-8, 12. Renauld Buck 116-2. Shot Put: 4. Renauld Buck 48-0.50, 9. Will Anger 42-8. High Jump: T10. David Parker 6-3.50, T10. Anthony Collica 6-3.50.

March 28-29 – Raleigh Relays (Raleigh, N.C.)
110 Meter High Hurdles Prelims:
12. Daniel Avery 14.50 (IC4A), 25. Anthony Assent 15.61, 32. David Parker 16.48. 110 Meter High Hurdles Finals: 1. Daniel Avery 14.31 (IC4A). 5,000 Meter Run (Section 3): 4. Brian Yurkewecz 15:10.83. 5000 Meter Run (Section 4): Hilbert DNF. Pole Vault: 2. Luke Schoen 15-11 (IC4A), T7. David Parker 14-5.25, Michael Dempsey NH. Long Jump: 25. Dong Ning Hu 18-3.75. Hammer Throw: 9. Wilfredo de Jesus Elias 166-2. Triple Jump: 17. Dong Ning Hu 42-5.25.

April 4-5 – Duke Asics Invitational (Durham, N.C.)
200 Meter Dash Developmental:
21. Michael McCadney 23.30. High Jump: 6. David Parker 6-4.75. Hammer Throw: 10. Wilfredo de Jesus Elias 169-6, 25. Kevin Lee 139-8, Will Anger FOUL. 100 Meter Dash: 39. Michael McCadney 11.59. 110 Meter Hurdles: 20. David Parker 16.32. Long Jump: 6. Kyle Nadler 21-9. Pole Vault: 3. Luke Schoen 15-9, 9. Michael Dempsey 15-3, 10. David Parker 15-3. Shot Put: 16. Renauld Buck 46-4.75. Discus: 14. Will Anger 140-4, 26. Renauld Buck 127-0.

April 4-5 – Florida Relays (Gainesville, Fla.)
110 Hurdles:
12. Daniel Avery 13.96 (IC4A, NCAA East Regional), 26. Jean Juste 14.49 (IC4A), 36. Garrett Askew 14.90. 800 Meter Run: 16. Tyler Fogarty 1:52.78, 43. Joe Belokopitsky 2:04.05. Long Jump: 3. Valete Graham 23-1.25. 4x200 Meter Relay: 9. Raphael Jean-Baptiste, Drew Harrison, Torshiro Jenkins, Jeffery Barnes 1:27.44. Shuttle Hurdle Relay: 3. Jean Juste, Nick Assini, Garrett Askew, Daniel Avery 58.98. 4x100 Meter Relay: 19. Raphael Jean-Baptiste, Drew Harrison, Torshiro Jenkins, Dieuseul Joseph 42.26 (IC4A). 4x800 Meter Relay: 5. Jared Jupin, Joe Belokopitsky, Andrew Overbaugh, Tyler Fogarty 7:47.52.

April 12 – UMass Invitational (Amherst, Mass.)
Men’s Team Scores
1. UAlbany 236,
2. Williams 99, 3. UMass 93.50, 4. Boston College 57, 5. Westfield State 54.50, 6. Stony Brook 54, 7. Hartford 48, 8. Central Connecticut State 43, 9. Amherst 22.

UAlbany Men’s Results
100 Meter Dash:
2. Dieuseul Joseph 10.90 (IC4A), 4. Drew Harrison 11.01, 5. Raphael Jean-Baptiste 11.02, 6. Torshiro Jenkins 11.16. 110 Meter Hurdles: 1. Daniel Avery 14.34 (IC4A), 2. Jean Juste 14.40 (IC4A), 3. Garrett Askew 14.86, 5. Nick Assini 14.99, 6. Mohamed Kanu 16.08. 200 Meter Dash: 4. Torshiro Jenkins 22.00, 5. Drew Harrison 22.30, 7. Jeffery Barnes 22.48, 8. Raphael Jean-Baptiste 22.51, 10. Garrett Askew 22.89, 12. Dieuseul Joseph 22.96. 400 Meter Dash: 16. Nick Lemp 51.68. 400 Meter Hurdles: 1. Andrew Overbaugh 54.87, 3. Daniel Avery 55.73, 7. Nick Assini 57.64, 10. Mohamed Kanu 58.71, 14. Jean Juste 59.63, 16. Alan Nimblette 1:00.96. 800 Meter Run: 1. Tyler Fogarty 1:52.77, 17. Jared Jupin 1:59.37, 21. Joe Belokopitsky 2:00.97, 26. Bryan Lasky 2:05.82. 1,500 Meter Run: 42. Mitchel Troise 4:38.59. 5,000 Meter Run: 16. David Rothman 16:16.50, 17. Jon Hilbert 16:17.92. 4x100 Meter Relay: 1. Raphael Jean-Baptiste, Dieuseul Joseph, Torshiro Jenkins, Jeffery Barnes 41.32 (IC4A). 4x400 Meter Relay: 1. Andrew Overbaugh, Joe Belokopitsky, Drew Harrison, Jeffery Barnes 3:18.30, 5. Raphael Jean-Baptiste, Tyler Fogarty, Jared Jupin, Nick Assini 3:25.12. Shot Put: 2. Renauld Buck 49-1.50, 4. Frank Fazzino 43-3, 11. Jordan Meikle 38-5. Javelin Throw: 2. Michael McCadney 174-6, 9. Kevin O’Riley 141-8, 10. Frank Fazzino 128-4, 12. David Parker 118-6, 13. Zach Murphy 107-10. Long Jump: 1. Valete Graham 23-8.25 (IC4A), 2. Kyle Nadler 22-4.50, 6. Kevin O’Riley 19-8.25. Triple Jump: 3. Dong Ning Hu 43-5, 4. Valete Graham 43-4, 5. Kyle Nadler 42-6.25. Pole Vault: 1. Luke Schoen 16-2.75 (IC4A), 2. Michael Dempsey 15-9 (IC4A), 3. David Parker 14-9. High Jump: 1. David Parker 6-7, 2. Anthony Collica 6-5. Hammer Throw: 1. Wilfredo de Jesus Elias 185-1 (IC4A), 3. Will Anger 148-8, 10. Kevin Lee 124-4. Discus Throw: 1. Will Anger 142-4, 12. Zach Murphy 114-8, 23. Kevin Lee 96-4, Renauld Buck FOUL.

April 20 – New York Relays (New York, N.Y.)
Men’s Team Scores

1. UAlbany 291, 2. Kingsborough C.C. 76, 3. CCNY 60, 4. Hofstra 43, t5. Hunter 22, t5. Polytechnic (N.Y.) 22, 7. St. Francis (N.Y.) 13, t8. College of Staten Island 12, t8. New Paltz St. 12, t10. Queens (N.Y.) 10, t10. York (N.Y.) 10, 12. Columbia 8, 13. Bronx C.C. 3.

UAlbany Men’s Results
100 Meter Dash:
8. Dieuseul Joseph 11.11, 10. Raphael Jean-Baptiste 11.18, 15. Daniel Avery 11.22, 18. Drew Harrison 11.36. 110 Meter Hurdles: 1. Jean Juste 14.79 (IC4A), 2. Garrett Askew Jr. 14.85 (IC4A), 3. Nick Assini 15.52, 4. Anthony Assent 15.60, 5. Alfred Pryor Jr. 15.74, 7. Mohamed Kanu 16.53. 200 Meter Dash: 4. Jeffery Barnes 22.31, 5. Daniel Avery 22.46, 7. Raphael Jean-Baptiste 22.62, 14. Jean Juste 23.06, 19. Garrett Askew 23.44, 30. Anthony Assent 24.59. 400 Meter Dash: 10. Nick Lemp 51.30. 400 Meter Hurdles: 2. Nick Assini 55.45, 4. Mohamed Kanu 58.84. 800 Meter Run: 1. Tyler Fogarty 1:51.65 (IC4A, USA Junior Nationals). 5,000 Meter Run: 1. Brian Yurkewecz 14:54.42, 2. Jon Hilbert 15:43.11, 7. David Rothman 16:35.51. 4x100 Meter Relay: 2. Raphael Jean-Baptiste, Dieuseul Joseph, Drew Harrison, Jeffery Barnes 41.72 (IC4A). 4x800 Meter Relay: 1. Andrew Overbaugh, Joe Belokopitsky, Tyler Fogarty, Jared Jupin 8:02.39. High Jump: 2. Anthony Collica 6-4, 3. David Parker 6-4. Long Jump: 1. Valete Graham 23-8 (IC4A), 2. Fred Casimo 22-9, 5. Kyle Nadler 22-0.25. Triple Jump: 1. Michael McCadney 48-3.50 (IC4A), 4. Dong Ning Hu 45-3.50. Pole Vault: 1. Luke Schoen 16-4.75 (IC4A), 3. David Parker 15-5, 3. Michael Dempsey 15-5. Discus Throw: 4. Will Anger 133-3.50, 5. Renauld Buck 132-3, 6. Zach Murphy 124-6. Hammer Throw: 1. Wilfredo de Jesus Elias 181-0.50 (IC4A), 2. Will Anger 163-5, 4. Kevin Lee 130-4. Shot Put: 2. Renauld Buck 48-1.75, 5. Frank Fazzino 43-8.75, 7. Jordan Meikle 38-11.75. Javelin Throw: 3. Renauld Buck 142-11, 6. Frank Fazzino 109-6.

April 24-26 – Penn Relays (Philadelphia, Pa.)
110 Meter Hurdles: 18. Daniel Avery 14.31 (IC4A). 4x100 Meter Relay: 33. Raphael Jean-Baptiste, Drew Harrison, Torshiro Jenkins, Barnes 41.74 (IC4A). 4x200 Meter Relay Prelims: 18.Raphael Jean-Baptiste, Drew Harrison, Torshiro Jenkins, Jeffery Barnes 1:26.47 (School Record). Shuttle Hurdle Championship of America: 4. Jean Juste, Nick Assini, Garrett Askew, Daniel Avery 57.83 (School Record). 4x400 Meter Relay: 49. Andrew Overbaugh, Jeffery Barnes, Torshiro Jenkins, Joe Greene 3:18.85. Sprint Medley Relay Championship of America: 13. Raphael Jean-Baptiste, Jeffery Barnes, Drew Harrison, Tyler Fogarty 3:23.36. Shot Put: 23. Renauld Buck 44-3. Long Jump Eastern: 3. Valete Graham 24-1.50 (IC4A, NCAA East Regional), 18. Kyle Nadler 22-1.50. Pole Vault Eastern: 1. Michael Dempsey 15-9. Discus Throw: 29. Will Anger 137-5. IC4A 4x200 Meter Relay Final: 4. Raphael Jean-Baptiste, Drew Harrison, Torshiro Jenkins, Jeffery Barnes 1:27.21. 4x800: 29. Andrew Overbaugh, Bryan Lasky, Tyler Fogarty, Joe Belokopitsky 7:56.28. Hammer Throw: – 9. Wilfredo de Jesus Elias 177-7, 19. Will Anger 169-6. Pole Vault Championship: – 4. Luke Schoen 16-6.75.

April 26 – Union Invitational (Schenectady, N.Y.)
110 Meter Hurdles: 2. Anthony Assent 15.36, 6. Mohamed Kanu 16.21. 400 Meter Dash: 3. Nick Lemp 51.48. 400 Meter Hurdles: 1. Joe Greene 57.32, 2. Alan Nimblette 57.69, 9. Mohamed Kanu 1:02.86. 1500 Meter Run: 2. Brian Yurkewecz 4:06.57, 10. Jon Hilbert 4:15.53, 20. Jared Jupin 4:26.00. High Jump: 1. Anthony Collica 6-4.75. Shot Put: 1. Renauld Buck 47-5.25, 3. Frank Fazzino 44-8, 7. Jordan Meikle 41-7.25. Javelin Throw: 13. Frank Fazzino 108-9. Hammer Throw: 5. Kevin Lee 143-7. Discus Throw: 4. Zach Murphy 131-6, 9. Renauld Buck 119-5.

May 4-5 – America East Championships (Orono, Maine)
100 Meter Dash Trials: 2. Dieuseul Joseph 10.97, 6. Raphael Jean-Baptiste 11.20. 100 Meter Dash Final: 2. Dieuseul Joseph 10.79, 8. Raphael Jean-Baptiste 11.11. 110 Meter Hurdles Trials: 1. Nick Assini 14.78 (IC4A), 3. Jean Juste 14.81 (IC4A), 5. Garrett Askew 14.95, 7. Anthony Assent 15.43, 10. Alfred Pryor 15.72. 110 Meter Hurdles Final: 1. Jean Juste 14.25, 2. Garrett Askew Jr. 14.50, 3. Nick Assini 14.53, 7. Anthony Assent 14.96. 200 Meter Dash Trials: 3. Jeffery Barnes 22.05, 8. Torshiro Jenkins 22.50, 13. Raphael Jean-Baptiste 22.78. 200 Meter Dash Final: 1. Jeffery Barnes 21.62, 8. Torshiro Jenkins 22.35. 400 Meter Dash Trials: 3. Drew Harrison 49.29, 20. Nick Lemp 51.20. 400 Meter Dash Final: 4. Drew Harrison 48.74. 400 Meter Hurdles Trials: 5. Andrew Overbaugh 55.31, 6. Joe Greene 55.64, 7. Nick Assini 55.80, 15. Alan Nimblette 59.03. 400 Meter Hurdles Final: 2. Joe Greene 53.89 (IC4A), 5. Andrew Overbaugh 55.00, 7. Nick Assini 56.20. 800 Meter Run Final: 2. Tyler Fogarty 1:52.58, 3. Joe Belokopitsky 1:53.21. 5,000 Meter Run Final: 4. Brian Yurkewecz 14:50.20, 16. Jon Hilbert 16:15.42, 19. David Rothman 16:34.42. 10,000 Meter Run Finals: 11. Jon Hilbert 32:54.84. Long Jump: 1. Valete Graham 24-0.25, 2. Kyle Nadler 23-6.75, 4. Michael McCadney 22-11.25, 5. Fred Casimo 22-9. Triple Jump: 1. Michael McCadney 48-0, 5. Ray Gilman 45-6.50, 6. Dong Ning Hu 45-3, 7. Valete Graham 44-4.75, 8. Kyle Nadler 44-0.50. High Jump: 6. Anthony Collica 6-2. Pole Vault: 1. Luke Schoen 17-3 (School Record, Meet Record, IC4A, NCAA East Regional), t2. Michael Dempsey 15-9. Hammer Throw: 2. Wilfredo de Jesus Elias 181-7, 4. Will Anger 166-2, 11. Kevin Lee 128-8. Javelin Throw: 9. Michael McCadney 165-8, 14. Frank Fazzino 133-5, 15. Renauld Buck 129-4. Discus Throw: 8. Renauld Buck 132-4, 9. Zach Murphy 131-3, 10. Will Anger 130-8. Shot Put: 3. Renauld Buck 49-7.75, 7. Frank Fazzino 46-8.25, 11. Jordan Meikle 43-5.75, 12. Will Anger 43-2.25. Decathlon: 7. Kevin O’Riley 5,124. 4x100 Meter Relay: 4. Raphael Jean-Baptiste, Dieuseul Joseph, Drew Harrison, Jeffery Barnes, Torshiro Jenkins 42.21. 4x400 Meter Relay: 2. Andrew Overbaugh, Jeffery Barnes, Joe Greene, Drew Harrison 3:15.48. 4x800 Meter Relay: 2. Bryan Lasky, Jared Jupin, Joe Belokopitsky, Tyler Fogarty 7:47.38.

May 10 – Albany Spring Classic (Albany, N.Y.)
100 Meter Dash: 1. Jeffery Barnes 10.90 (IC4A), 2. Drew Harrison 10.99, 3. Raphael Jean-Baptiste 11.01. 100 Meter Hurdles: 1. Jean Juste 14.52 (IC4A), 2. Garrett Askew Jr. 14.58 (IC4A), 3. Nick Assini 14.85 (IC4A), 4. Anthony Assent 15.17. 200 Meter Dash: 1. Jeffery Barnes 21.89, 2. Drew Harrison 22.21, 3. Raphael Jean-Baptiste 22.14, 4. Jean Juste 22.79, 5. Garrett Askew Jr. 22.89. 400 Meter Dash: 1. Nick Lemp 50.97. 400 Meter Hurdles: 1. Joe Greene 53.88 (IC4A), 2. Andrew Overbaugh 54.11, 4. Mohamed Kanu 57.72, 5. Alan Nimblette 57.85, 6. Nick Assini 1:00.95. 800 Meter Run: 1. Joe Belokopitsky 1:52.59, 3. Bryan Lasky 1:59.19, 6. Tyler Fogarty 2:31.27. 1,500 Meter Run: 2. David Rothman 4:22.34. 5,000 Meter Run: 1. Brian Yurkewecz 15:27.57, 2. Jon Hilbert 16:16.58. 4x100 Meter Relay: 1. Raphael Jean-Baptiste, Drew Harrison, Torshiro Jenkins, Jeffery Barnes 41.46. 4x400 Meter Relay: 1. Nick Lemp, Alan Nimblette, Andrew Overbaugh, Joe Greene 3:30.88. Pole Vault: 1. Luke Schoen 17-5 (School Record, Facility Record, IC4A, NCAA East Regional), 2. Michael Dempsey 16-0.75 (IC4A). Long Jump: 1. Fred Casimo 23-4.50 (IC4A), 2. Dong Ning Hu 22-7.25. Triple Jump: 1. Dong Ning Hu 46-1.50. Shot Put: 1. Renauld Buck 48-10, 4. Will Anger 42-2, 5. Jordan Meikle 40-4.25, 6. Kevin Lee 39-10, 7. Zach Murphy 35-6.75. Discus Throw: 2. Will Anger 137-6, 4. Renauld Buck 134-11, 5. Zach Murphy 126-1, 7. Jordan Meikle 100-5. Hammer Throw: 1. Wilfredo de Jesus Elias 183-6 (IC4A), 2. Will Anger 162-7, 6. Kevin Lee 137-6, 7. Renauld Buck 133-9. Javelin Throw: 4. Kevin O’Riley 113-4, 5. Zach Murphy 105-11.

May 16-18 – 132nd Annual IC4A Championship (Princeton, N.J.)
100 Meter Dash Trials:
3. Dieuseul Joseph 10.63. 100 Meter Dash Finals: 6. Dieuseul Joseph 10.94. 110 Meter Hurdles: 9. Jean Juste 14.26, 19. Garrett Askew 14.60, 30. Nick Assini 15.17. 200 Meter Dash: 13. Jeffery Barnes 21.65. 400 Meter Hurdles: 11. Joe Greene 52.62. 4x100 Meter Relay Trials: 2. Jean Juste, Dieuseul Joseph, Torshiro Jenkins, Jeffery Barnes 41.00. 4x100 Meter Relay Finals: 3. Jean Juste, Dieuseul Joseph, Torshiro Jenkins, Jeffery Barnes 41.35. 4x400m Relay: 16. Andrew Overbaugh, Torshiro Jenkins, Joe Belokopitsky, Joe Greene 3:14.92. Long Jump: 2. Kyle Nadler 24-4.25, 5. Valete Graham 23-11.75, 15. Fred Casimo 22-11.75. Triple Jump: 1. Michael McCadney 51-1.75 (School Record, NCAA East Regional). Pole Vault: 2. Luke Schoen 16-10.75, 9. Michael Dempsey 16-2.75. Hammer Throw: 12. Wilfredo de Jesus Elias 184-0.

Men's Outdoor Track and Field Top 10 Lists

Men's Outdoor Track and Field Records

MORE FROM ALBANY Track & Field - M

MORE HEADLINES

GREAT DANE TVON-DEMAND VIDEO

<
Coach's Corner: Track & Field Ready to Defend Championships
April 26, 2017 Track & Field - M
Coach's Corner: Track & Field Ready to Defend Championships
WATCH MORE VIDEO
>

GREAT DANE TV ON AMERICAEAST.TV