Bill Ziskin

Track & Field Wraps Spring Classic and Virginia Challenge

UAlbany Sports Information   04-22-2018

Meets: UAlbany Spring Classic; Virginia Challenge

Locations: University Field in Albany, N.Y.; Lannigan Field in Charlottesville, Va.

Scoring: No team scoring

Short Story: UAlbany wins 26 events at the Spring Classic while Kyle Gronostaj breaks his own 10,000m school record in Virginia.

Spring Classic

  • Letti Hibbard won the women’s heptathlon, scoring 4,287 points; Tori Reid placed second with 3,874 points, and Naomi Rowe placed third with 3,680 points
  • Keith Machabee placed fourth in the men’s 5,000m in 15:23.58
  • The women’s ‘A’ 4x100m relay of Taahira Butterfield, Chanel Smith, Dayleen Santana Rodriguez, and Stephanie Osuji placed first in a new meet record 46.20; the ‘B’ team of Jahari Coleman, Marion Osei-Boateng, Nicole Dodrill, and Mariam Magassouba placed second in 48.84
  • The men’s 4x100m relay of Osiris Nicholson, Garfield Napier, Dawshawn Williams, and Sidney Gibbons placed first in 43.51
  • Nira Lovick placed third in the women’s 1,500m in 4:46.14; Kaylah Quarshie placed seventh in 5:00.14
  • Charlie Ragone won the men’s 1,500m in 4:06.15; Jonathan Gay placed eighth in 4:10.54
  • Niamani Morrison won the women’s 100m hurdles in a wind-aided 14.17; Chibugo Ike placed second in 14.18, Namara Carr placed third in 14.26, Nichole Anderson placed fourth in 14.51, and Hailey Thornton placed sixth in 15.51
  • Gibbons won the men’s 110m hurdles in 14.15; Briggs placed second in 14.53, Devon Willis placed third in 15.02, and Williams placed fourth in 15.20
  • Santana Rodriguez and Osuji tied for first in the women’s 100m finals in a wind-aided 11.61; Dodrill placed third in 12.50 and Magassouba placed sixth in 12.81
  • Garfield Napier won the men’s 100m in 10.70, after running a wind-aided 10.67 in the preliminary round
  • Asia Jinks won the women’s 400m in 57.83; Solange Wright placed third in 59.56 and Marielle Apronti placed fifth in 1:00.79
  • Myles Banfield won the men’s 400m in 49.33; Harmodio Cruz III placed second in 50.24, Matthew LeLiever placed third in 51.09, and Jordon Lawrence placed fifth in 51.84
  • Lovick won the women’s 800m in 2:18.89; Quarshie placed seventh in 2:26.65, and Kirsten Kaminski placed eighth in 2:27.41
  • Evan DeGraw won the men’s 800m in 1:54.01; Joey Somerville placed second in 1:54.11, and Matthew JeanPierre placed fourth in 1:56.51
  • Halie Snyder won the women’s 400m hurdles in 1:04.30; Akua Williams placed second in 1:07.30, Maria Shummette placed third in 1:09.67, and Ike placed fourth in 1:16.00
  • Briggs won the men’s 400m hurdles in 54.31; Gibbons placed third in 57.70
  • Osuji won the women’s 200m in a wind-aided 23.60, overtaking Grace Claxton’s 23.68 in 2016 for the fastest overall mark in program history; Butterfield placed second in 23.85, Smith placed third in 24.39, Jonel Lacey placed fourth in 24.41, Coleman placed fifth in 24.52, Osayi Owie placed seventh in 25.49, and Osei-Boateng placed eighth in 25.56
  • Osiris Nicholson won the men’s 200m in a wind-aided 21.72; Napier placed second in 21.84
  • Holly Machabee won the women’s 3,000m steeplechase in 11:03.57
  • Christopher Perillo placed second in the men’s 3,000m steeplechase in 9:42.28
  • The women’s ‘A’ 4x400m relay of Wright, Snyder, Shummette, and Kiyah Owens placed first in 4:00.19; the ‘B’ team of Owie, Williams, Apronti, and Jinks placed third in 4:10.05
  • The men’s ‘A’ 4x400m relay of LeLiever, Lawrence, Briggs, and Banfield placed first in 3:17.26; the ‘B’ team of DeGraw, JeanPierre, Somerville, and Jake Johnson placed second in 3:22.01
  • Tara Belinsky placed fourth in the women’s hammer in 151-09.00; Briana Montgomery placed seventh in 147-09.00, and Lundy Spinner placed eighth in 145-03.00
  • David Carlson won the men’s hammer in 165-07.00
  • Samantha Ferrero placed second in the women’s javelin in 116-04.00; Adelaide Cooke placed seventh in 110-06.00
  • Belinsky won the women’s shot put in 45-04.50; Zoe Doolittle placed second in 41-04.25, Ferrero placed fourth in 40-02.25, Spinner placed fifth in 39-04.00, and Montgomery placed sixth in 39-03.00
  • Carlson placed seventh in the men’s shot put in 43-09.75; Dominic Reid placed eighth in 42-02.75
  • Amiynah Campbell placed second in the women’s discus in 123-09.00; Doolittle placed third in 123-01.00, and Belinsky placed fourth in 119-04.00
  • Bryan Nicholson won the men’s discus in 158-10.00; Carlson placed second in 150-04.00
  • James Ball placed second in the men’s pole vault in 14-05.25; Najee Taylor placed seventh in 11-05.75
  • Madjeanna Brutus won the women’s long jump in a wind-aided 18-06.50; Lynda Brundige placed second in 18-02.25, Alexis Trott placed third in a wind-legal 18-01.75, and Thornton placed seventh in a wind-legal 16-11.50
  • Mande Semon placed fourth in the men’s long jump in a wind-aided 23-04.50; Kingsley Ogbonna placed fifth in 22-05.00, and Omahri Sturdivant placed eighth in 21-05.50
  • Brundige won the women’s triple jump in 38-09.00; Star Bernard placed fourth in a wind-aided 35-05.75, and Thornton placed fifth in 34-09.00
  • Deyshawn Clarke-Wells placed fifth in the men’s triple jump in a wind-aided 44-02.00
  • Anika Hibbard won the women’s high jump in 5-07.00; Leyna Abrahams and Mecca Muamba tied for fifth, clearing 5-01.00
  • Ogbonna won the men’s high jump in 6-08.75; Nate Helms placed second in 6-01.50

 

Virginia Challenge

  • Tiguida Toure placed 31st in the women’s 800m invite in 2:13.80
  • Cara Sherman placed fifth in the women’s 10,000m in 34:51.22
  • Colleen Maloney placed 21st in the women’s 3,000m steeplechase invite in 10:47.66
  • Austin Sperl placed 29th in the men’s 800m invite in 1:53.19
  • Tyler Ranke placed 27th in the men’s 3,000m invite in 9:20.64; Victor Ortiz Rivera placed 28th in 9:22.50
  • Hannah Reinhardt placed 18th in the women’s 5,000m invite in 16:30.64
  • Ryan Udvadia placed 30th in the men’s 5,000m invite in 14:26.43
  • Kyle Gronostaj placed fourth in the men’s 10,000m in 29:32.41, breaking his own school record of 30:09.84 set last year

Next: The Great Danes will compete at the Penn Relays and at RPI next weekend in the final competitions before America East Outdoor Championships.

MORE FROM UALBANY Track & Field - M

MORE HEADLINES

GREAT DANE TVON-DEMAND VIDEO

<
Track & Field Adds Two More Titles to the Trophy Case
May 10, 2018 Track & Field - M
Track & Field Adds Two More Titles to the Trophy Case
WATCH MORE VIDEO
Matthew Campbell Sets School Record in High Jump
April 04, 2018 Track & Field - M
Matthew Campbell Sets School Record in High Jump
WATCH MORE VIDEO
>

GREAT DANE TV ON AMERICAEAST.TV