Bill Ziskin

Women Second, Men Seventh at IC4A/ECAC Indoor Championships

UAlbany Sports Information   03-04-2018

Meet: IC4A & ECAC Indoor Championships

Location: Track and Tennis Center in Boston, Mass.

Short Story: The UAlbany track & field team placed second in the women’s team competition and seventh in the men’s at the IC4A and ECAC Indoor Championships while setting a handful of school records to close the indoor season.

Women’s Scores: 1. Liberty (84.50), 2. UAlbany (67.50), 3. Cornell (48), 4. Monmouth (43), 5. Columbia (33.25), 6. Stony Brook (31), 7. Connecticut (30), 8. St. John’s (29), 9. Delaware (28), 10. Elon (27)

Men’s Scores: 1. Connecticut (85), 2. Liberty (80.33), 3. Northeastern (76), 4. Rhode Island (68.33), 5. Rutgers (57), 6. Monmouth (47), 7. UAlbany (44), 8. Hampton (41), 9. William and Mary (31), 10. New Hampshire (25)

Friday

  • Letti Hibbard placed eighth in the women’s pentathlon scoring 3,157 points.  She placed 11th in the 60m hurdles, tied for third in the high jump, seventh in the shot put, 10th in the long jump, and ninth in the 800m.
  • Jake Coveney was ninth in the men’s heptathlon through the first four events with 1,432 points; Najee Taylor was 12th with 1,393 points

Saturday

  • Najee Taylor placed eighth in the men’s heptathlon scoring 4,527 points.  He placed 13th in the 60m, 11th in the long jump, eighth in the shot put, tied for sixth in the high jump, 10th in the 60m hurdles, seventh in the pole vault, and ninth in the 1,000m
  • Osiris Nicholson qualified ninth in the preliminary round of the men’s 60m in 6.93; Garfield Napier qualified 16th in 7.06.  In the semifinals, Nicholson placed 12th in 6.94 and Napier placed 16th in 7.08
  • Sidney Gibbons qualified third in the semifinals of the men’s 60m hurdles in 8.01
  • Harmodio Cruz III placed 11th in the men’s 400m in 48.57
  • Jordon Lawrence placed 15th in the men’s 500m in 1:05.48
  • Cruz III qualified seventh in the semifinals of the men’s 200m in 21.55, breaking his own freshman class record; Nicholson qualified eighth in 21.56, and Napier qualified 11th in 21.73
  • Ryan Udvadia placed eighth in the men’s 5,000m in 14:33.24; Kyle Gronostaj placed 10th in 14:37.17
  • The men’s distance medley relay of Jonathan Gay, Andreas Echeandia, Charlie Ragone, and Tyler Ranke placed 11th in 10:11.32
  • The men’s 4x800m relay of Evan DeGraw, Joe Somerville, Matthew JeanPierre, and Austin Sperl qualified third in 7:31.80
  • Niamani Morrison qualified fourth in the preliminary round of the women’s 60m hurdles in 8.54; Nichole Anderson qualified 12th in 8.80.  In the semifinals, Morrison qualified fourth in 8.57, and Anderson placed 12th in 8.80
  • Dayleen Santana Rodriguez qualified second in the preliminary round of the women’s 60m in 7.48; Stephanie Osuji qualified third in 7.54, and Taahira Butterfield qualified ninth in 7.65.  In the semifinals, Osuji qualified first in 7.40, tying the school record set last week by Santana Rodriguez.  Santana Rodriguez qualified third in 7.42, and Butterfield qualified sixth in 7.59
  • Holly Machabee placed 16th in the women’s mile in 4:59.15
  • Kiyah Owens placed 12th in the women’s 400m in 56.40; Asia Jinks placed 16th in 58.25
  • Halie Snyder qualified 10th in the women’s 500m in 1:15.50; Osayi Owie placed 12th in 1:15.83
  • Tiguida Toure placed 22nd in the women’s 800m in 2:12.17
  • Águeda Muñoz Marqués placed 11th in the women’s 1,000m in 2:51.30; Nira Lovick placed 18th in 2:54.47
  • Osuji qualified first in the women’s 200m in 24.00; Santana Rodriguez qualified second in 24.14, Butterfield qualified fifth in 24.32, Jahari Coleman placed 16th in 24.98, and Chanel Smith placed 18th in 25.28
  • Hannah Reinhardt placed second in the women’s 5,000m in 16:43.03; Colleen Maloney placed 21st in 17:27.07
  • The women’s 4x800m relay team of Kaylah Quarshie, Kaitlyn Butterfield, Laura Nolan, and Kirsten Kaminski placed 18th in 9:38.68
  • David Carlson placed third in the men’s weight throw in 62-11.50
  • Kingsley Ogbonna placed third in the men’s high jump clearing 6-08.75
  • Anika Hibbard tied for fourth in the women’s high jump clearing 5-06.00
  • The men ranked eighth after the first two days with 14 points, 17 behind leader Connecticut, but four behind second-place Rhode Island
  • The women ranked third with 13.5 points, 23 behind leader Liberty
  • Osuji was named Women's Outstanding Performer of the Meet

Sunday

Next: The Great Danes turn their attention to the outdoor season which begins Friday, March 16 in Myrtle Beach with the Shamrock Invitational.

MORE FROM UALBANY Track & Field - M

MORE HEADLINES

GREAT DANE TVON-DEMAND VIDEO

<
Track & Field Adds Two More Titles to the Trophy Case
May 10, 2018 Track & Field - M
Track & Field Adds Two More Titles to the Trophy Case
WATCH MORE VIDEO
Matthew Campbell Sets School Record in High Jump
April 04, 2018 Track & Field - M
Matthew Campbell Sets School Record in High Jump
WATCH MORE VIDEO
>

GREAT DANE TV ON AMERICAEAST.TV