Bill Ziskin

Track & Field Wraps Last Weekend Before Championships

UAlbany Sports Information   04-29-2017

PHILADELPHIA & TROY, N.Y. – The University at Albany track & field team competed in its final split weekend of the 2017 outdoor season with one week to go before conference championships.  Saturday saw the conclusion of the Penn Relays, where the competing Great Danes had already broken four school records, and also the Capital District Classic at RPI, where those who did not make the trip to Philadelphia had their final opportunity for a tune-up before championship season begins next week.

Penn Relays

The final day of Penn Relays for UAlbany began at 9:00 a.m. with two field events.  Omahri Sturdivant placed 17th in the college division of the men's triple jump in 46-0.00.  At the same time, Phillip Udeogu placed 23rd in the college division of the men's javelin with a mark of 182-08.00.

An hour later, two more field events featuring UAlbany competitors began.  Anika Hibbard placed sixth in the championship division of the women's high jump, clearing a height of 5-07.00.  Adrian Mitchell placed seventh in the championships division of the men's javelin with a mark of 222-07.00.

The Great Danes closed the 2017 Penn Relays with the ECAC final of the women's 4x400m relay.  The team of Osayi Owie (57.37), Akua Williams (57.71), Kiyah Owens (56.47), and Halie Snyder (55.42) placed sixth with a time of 3:45.93.

Capital District Classic

The Great Danes did not enter any competitors in a track event until the 1,500m.  In the women's race, UAlbany swept the top three places.  Hannah Reinhardt placed first in 4:42.04, Colleen Maloney placed second in 4:47.55, and Jessica Donohue placed third in 4:50.51.  Behind the top three, Holly Machabee placed eighth in 4:57.53, Alyssa Drapeau placed ninth in 4:58.68, Mackenzie Pierie placed 17th in 5:37.44, and Kasia Geiger placed 18th in 5:48.62.

In the men's race, Charlie Ragone won his first-ever collegiate race in 4:07.18.  Jonathan Gay placed fourth in 4:08.82, followed by Matthew Gladysz in fifth in 4:09.33, Jeremy Carter in sixth in 4:09.94, and Keith Machabee in ninth in 4:12.20.

The Great Danes took three of the top four places in the women's 100m hurdles.  Nichole Anderson won in 14.70, followed by Chibugo Ike in second in 14.86.  Niamani Morrison placed fourth in 15.69.  Sara Volmar placed 12th in 17.51.  In the men's 110m hurdles, Sidney Gibbons placed first in 15.02.

Aliyah Banks placed third in the women's 400m in 1:00.30.  The men's 400m runners swept the top three places.  Momodou Jobe won in 48.10, followed by Jason Tomlinson in 48.57, and Matthew LeLiever in third in 48.65.

Schuyler Pruyn won the women's 800m in 2:12.76.  Tiguida Toure placed third in 2:14.12.  Nira Lovick placed seventh in 2:22.45.  Kirsten Kaminski placed 15th in 2:28.12.  Evan DeGraw won the men's 800m in 1:55.52, followed closely by Joe Somerville in second in 1:55.68.  Gladysz placed 11th in 1:59.50, Gay placed 13th in 1:59.82, Ragone placed 28th in 2:06.14, and Austin Sperl placed 40th in 2:12.04.

Banks placed fifth in the women's 200m in 26.24.  Drapeau won the women's 5,000 in 18:41.62.  Calvin Butlak won the men's 5,000m in 15:29.69.

Track events concluded with the 4x400m relay.  The women's team of Kaminski, Lovick, Pryun, and Banks won in 3:55.96, and the men's team of DeGraw, Gay, Gladysz, and Matthew JeanPierre won in 3:22.64.

Moving to the field events, Mande Semon won the men's long jump in 22-11.00.  Jake Coveney placed second in 21-04.75.  Anderson placed third in the women's long jump in 17-08.00, followed by Victoria Stoffel in fourth in 16-08.75.

Stoffel won the women's high jump, clearing a height of 5-04.50.  Letti Hibbard placed 5-02.50.  In the men's high jump, Najee Taylor placed ninth in 5-08.75.

David Carlson placed second in the men's hammer in 171-03.00.  Amiynah Campbell placed sixth in the women's hammer in 145-11.00.  Lundy Spinner placed eighth in 139-03.00.

Carlson placed third in the men's discus in 140-10.00.  Zoe Doolittle placed second in the women's discus in 123-08.00. 

Samantha Ferrero placed third in the women's javelin in 114-07.00.  Alexi Bolster placed 11th in 89-01.00.  Philip Blanda placed third in the men's javelin in 161-11.00.  Coveney placed fourth in 157-11.00.  Taylor placed 12th in 136-06.00.

Tara Belinsky won the women's shot put in a personal-best 46-11.75.  Doolittle placed second in 43-00.50.  Spinner placed third in 40-09.50.  Ferrero placed eighth in 38-11.00.  L. Hibbard placed 18th in 32-06.25.  Eric DelVescovo won the men's shot put in 53-11.00. 

Now, all attention turns to the America East Outdoor Championships, which begin on Saturday, May 6 in New Hampshire.

MORE FROM ALBANY Track & Field - M

MORE HEADLINES

GREAT DANE TVON-DEMAND VIDEO

<
Coach's Corner: Track & Field Ready to Defend Championships
April 26, 2017 Track & Field - M
Coach's Corner: Track & Field Ready to Defend Championships
WATCH MORE VIDEO
>

GREAT DANE TV ON AMERICAEAST.TV