Outdoor Track Successfully Completes First Home Meet

Results Day One Recap

Athletes of the Meet: Kahlia Taylor, Veleisha Walker, Rochelle Reid, James Sommer, Eric Del Vescovo

ALBANY, N.Y. – Competition for the 31st Spring Classic, the University at Albany’s traditional April home track meet, opened yesterday as the event expanded to cover two days.  Day One included the first set of events for the women’s heptathlon and the men’s decathlon, as well as the men’s and women’s hammer and javelin throws.  The meet continued Saturday with a full slate of events, wrapping UAlbany’s first home meet of the 2015 outdoor season, with two more still to come in May.

As was the case yesterday, Saturday’s competition schedule began with the multis events, which picked up where they left off Friday afternoon.  After the first day of competition, Paige Vadnais was first in the women’s heptathlon, having accumulated 2,701 points.  Mary Adeyeye was sixth, scoring 1,897 points.

Day Two of the heptathlon included the final three events, starting with the long jump.  Vadnais placed second, recording a wind-aided mark of 16’-8.5”.  Adeyeye placed third, jumping 16’-0.5”.  Adeyeye placed third in the javelin in 78’-8”.  Vadnais placed fourth in 78’.  In the 800, the final event, Vadnais placed first in 2:26.30, and Adeyeye placed second in 2:33.20.  After all seven events, Vadnais placed first scoring 4,384 points, and Adeyeye placed sixth, scoring 3,442 points.

Philip Blanda was first after the first day of the decathlon, having scored 2,969 through five events, in which Blanda placed first in four.  The final five events of the decathlon ran on the second day of competition, starting with the 110 hurdles.  Blanda was disqualified in the hurdles, but continued through to the next events.  He placed second in the discus, throwing 91’-8”.  After no-heighting in the pole vault, Blanda placed first in the javelin, throwing 148’-1”.  Blanda did not finish the final event, the 1,500.  After 10 events, Blanda placed fourth overall scoring 3,910 points.

The men’s discus opened the field events on Saturday.  Eustache, coming off his personal best in the hammer throw the day before, won the discus in 152’-2”.  Phillip Udeogu placed fourth in a collegiate best 128’-10”.  UAlbany alumnus Abel Gilet placed second in 151’-8”.

The long jump was the next event to start, with the men and women competing at the same time on UAlbany’s parallel runways.  UAlbany did not field a competitor in the women’s event.  Mande Semon placed third in the men’s long jump, recording a mark of 22’-9.75”.  Bam Akinniyi placed seventh in a wind-aided 21’-4”.  UAlbany alumnus Alfonso Scannapieco won the men’s long jump in a wind-aided 23’-8”. 

The women’s pole vault started next, beginning at the same time as the track events.  Kaytlin Mack placed second, clearing a height of 11’-7.75”, which is her best mark at UAlbany and satisfied the ECAC standard.

The first event on the track was the 5,000.  UAlbany did not field a competitor in the women’s race.  James Sommer won the men’s race in 14:58.61.  Kyle Gronostaj placed second in 15:06.12.  UAlbany alumnus Aaron Lozier placed third in 15:20.13.

Next on the track was the 4x100.  The women’s ‘A’ team of Kahlia Taylor, Chanel Smith, Michelle Anthony, and Grace Claxton placed first in a season-best time of 46.64.  The men’s ‘A’ team of Robert Harris III, Jaymen Teemer, Jason Tomlinson, and Cherron Royal placed first in a season-best time of 40.69.  In addition to season bests, each time was also a facility and meet record.

The Great Danes also ran a ‘B’ team in the men’s race.  Donald DiBari, Taelor Gibson, Patrick Quigley, and Carlton Fielding finished fourth in 43.51.  A squad of UAlbany alumni, consisting of Michael Thompson, UAlbany assistant coach Junior Burnett, Winston McCormack Jr., and Joe Greene finished second in 41.87.

Schuyler Pruyn won the women’s 1,500 in a personal best time of 4:39.22, setting a new facility record.  Hannah Smith, running her first collegiate 1,500, placed fourth in 4:50.92.  Nira Lovick placed fifth in 4:58.09.  Chris Buchanan won the men’s 1,500 in 3:56.14.  Peter Schweitzer placed sixth in 4:06.82.

Moving back to the field events, the men’s and women’s shot put ran concurrently like the long jump.  Janice Johnson won the women’s shot put in an outdoor best mark of 45’-0.5”, satisfying the ECAC standard.  Veleisha Walker, who broke her own school record in the javelin on Friday, placed second in 39’-4.5”.  Eric Del Vescovo won the men’s shot put in a personal best 51’-11”, satisfying the IC4A standard.  Akinniyi placed sixth in 44’-1.5”.

The men’s pole vault and the men’s and women’s high jump started next.  UAlbany swept the top three placed in the men’s pole vault.  Nathan Hiett won the event, clearing a height of 15’-11”.  Justin Farrenkopf placed second, clearing a season best 14’-11”.  DiBari placed third, clearing 13’-11.25”.  UAlbany also swept the top-three places in the women’s high jump.  Rochelle Reid, already the indoor school record holder, set the outdoor school record by placing first in 5’-8”, also setting the meet and facility record and satisfying the ECAC standard.  Reid’s mark surpasses the previous record of 5’-7.75” set in 2007 by Brenna Militello.  Min Pacella placed second in 5’-5”.  Kayla Prochnow placed third in 5’-3”, tying her personal best.  Additionally, Nailah Braxton and Victoria Stoffel tied for fifth, each clearing 4’-11”.  Matthew Campbell placed second in the men’s high jump, clearing 6’-11.5”.  Kingsley Ogbonna placed third, clearing 6’-10.25”, satisfying the IC4A standard.

The men’s and women’s high hurdles and 100 each ran two rounds.  In the women’s 100 hurdles, Michelle Anthony qualified for finals in first place, finishing in 14.09.  Nichole Anderson qualified fifth in a wind-legal collegiate best 15.55.  Kervens Dorsainvil qualified eighth in the men’s 110 hurdles, finishing in a wind-legal season best 15.89.  In the women’s 100, Taylor qualified for finals in first place in a personal best 11.95, satisfying the ECAC standard.  Taahira Butterfield qualified third in a collegiate best 12.33.  Aiyanna James qualified fourth in 12.39.  Stephanie Osuji qualified fifth in 12.54.  Harris III qualified for finals in first place in the men’s 100, finishing in a wind-aided 10.62.  Semon qualified second in a wind-aided 10.81.  Fielding qualified sixth in a wind-aided 11.18.  Dorsainvil qualified seventh in a wind-aided 11.21.  And Derek Boland qualified ninth in a wind-aided 11.31.  Additionally, Burnett qualified third in a wind-aided 10.83.

UAlbany did not field any competitors in either the women’s or the men’s 400.  However, McCormack Jr. won the men’s event in 50.11.

Anthony won the women’s hurdles in 13.95.  Anderson placed fourth in 15.53.  Dorsainvil placed fourth in the men’s 110 hurdles finals, crossing the line in 15.37.  All three times were wind-aided.

Domnique Claudio won the women’s 800 in 2:18.41, followed by Breanna Cummings in second in 2:20.32, and Kamilah Williams in third in 2:22.96.  Youness Benzaid won the men’s 800 in 1:54.42.  Simon Nwana placed fourth in 2:00.67.  Harold Lamour placed fifth in 2:00.81.  Ray Farinella placed sixth in 2:01.05.

Taylor won the women’s 100 final in 11.67.  Butterfield placed third in 12.00, and Osuji placed fourth in 12.54.  Semon placed second in the men’s 100 final in 10.88.  Dorsainvil placed fifth in 11.17.  Fielding placed sixth in 11.20.  Burnett won in 10.63.  Like the hurdles finals, all 100 finals times were wind-aided.

The last field events to compete were the men’s and women’s triple jump, which ran concurrently as did the long jump, and the women’s discus.  Alexx Baum won the women’s triple jump in a wind-aided 41’-4.25”.  Jordan Crump-King won the men’s triple jump in a wind-aided 48’-8.25”.  Kevin Dehaney placed second in a wind-aided 44’-2.75”.  Campbell placed third in a wind-aided 44’-1.25”.  Walker won the women’s discus in 134’-11”.  Lauren Lopano, who won the women’s hammer throw on Friday, placed second in 134’.  Chinwe Igwe placed fourth in 126’-10”.  Johnson placed eighth in 108’-10”.  Acacia Larson placed ninth in 102’-11”.

Grace Claxton won the women’s 400 hurdles in 1:01.72.  Akua Williams placed third in 1:07.63.  Aderinsola Ajala placed fourth in 1:09.17.  Jeremiah Obeng-Agyapong placed second in the men’s 400 hurdles in 58.51.  Sobaan Ayub placed ninth in 1:00.87.  Greene won the event in 53.95.

Taylor earned her second title of the day, winning the 200 in 24.89.  C. Smith placed second in 25.25.  Halie Snyder placed fourth in 25.50.  James placed fifth in 25.78.  Baum placed sixth in 26.33.  The men swept the top-four places in their event.  Teemer won in 22.10.  Taariq Jones placed second in 22.12.  Tomlinson placed third in 22.28.  And Royal placed fourth in 22.44.  All times were wind-aided.

UAlbany did not field any competitors in the women’s 3,000 steeplechase.  Tyler Ranke won the men’s event in 10:09.66.

The women’s 4x400 relay ‘A’ team of A. Williams, Snyder, Anthony, and Claxton placed first in 4:05.05.  UAlbany’s women’s ‘B’ team, consisting of K. Williams, Cummings, Claudio, and Ajala, placed second in 4:09.33.  The men’s ‘A’ team of Obeng-Agyapong, Benzaid, John DeLallo, and Jones won in 3:27.09.  The ‘B’ team of Ayub, Youssef Benzamia, Nwana, and Tomlinson placed second in 3:31.58.

UAlbany did not field any teams in either the men’s or the women’s 4x800 relay. 

Next week, the Great Danes will visit the University of Pennsylvania for the Penn Relays, running from April 23-25.  Those not making the trip will stay in the Capital District for RPI’s Capital District Invitational.  The following week, UAlbany will host the America East Outdoor Championships from May 2-3.

MORE HEADLINES

GREAT DANE TVON-DEMAND VIDEO

<
Coach's Corner: Track & Field Ready to Defend Championships
April 26, 2017 Track & Field - M
Coach's Corner: Track & Field Ready to Defend Championships
WATCH MORE VIDEO
>

GREAT DANE TV ON AMERICAEAST.TV