Outdoor Track Places Second At Northeast Challenge

Results

Athletes of the Meet: Michelle Anthony, Alexx Baum, Robert Harris III, Jonathan Eustache

STORRS, Conn. – Competing for the first time in two weeks, and for the first time in the Northeast, the University at Albany men’s and women’s outdoor track & field programs each took second place at Connecticut’s Northeast Challenge.  The women scored 209 points and the men scored 190 points.  UConn won both team titles, with the Huskies’ women scoring 239 points, and the men scoring 284 points.

The meet represented a direct renewal of the track & field rivalry between UAlbany and UConn, which for the last five years has been represented by a dual meet focused primarily on the men’s programs.  This year, the format was expanded to include three additional schools: Southern Connecticut State, New Haven, and UMass-Boston.

The meet began at 10:00 a.m. with the throwing events.  Jonathan Eustache placed sixth in the men’s hammer with a mark of 165’-7”.  Briana Cherry-Bronson placed second in the women’s hammer throw in 179’-8”.  Chinwe Igwe placed sixth in 145’-9”.

Anthony D’Angelo placed fifth in the men’s javelin, throwing a personal best 181’-5”.  Veleisha Walker won the women’s javelin in 136’-6”, satisfying the ECAC standard.  Eustache won the men’s discus with a personal best mark of 160’.  Walker placed second in the women’s discus in 132’-4”.  Lauren Lopano placed third in 131’-1”.  Igwe placed sixth I n 111’-10”.

Eric Del Vescovo placed second in the men’s shot put with a mark of 47’-10.5”.  Janice Johnson won the women’s shot put, throwing 44’.  Walker placed fifth in 36’-8.5”, and Igwe placed sixth in 35’-0.5”.

Jumping events began at 11:00 a.m.  Mande Semon placed fourth in the men’s long jump, recording a wind-aided mark of 22’-11.75.  Colonel Fakarode placed sixth in a wind-aided 22’-0.75”.  Alexx Baum placed second in the women’s long jump with a wind-aided mark of 19’-8.25”, satisfying the ECAC standard.  Aiyanna James placed fifth in a wind-aided 18-3.25”.

Fakarode placed second in the men’s triple jump with a wind-aided mark of 48’, satisfying the IC4A standard.  Jordan Crump-King placed third with a wind-aided 47’-9.75”.  Solène Bastien won the women’s triple jump in a wind-aided 40’-7”.  Baum placed third in a wind-aided 39’-6”.

Nathan Hiett placed third in the men’s pole vault, clearing 15’-5”.  Justin Farrenkopf placed sixth, clearing 14’-5.25”.  Paige Vadnais placed fifth in the women’s pole vault, clearing a height of 9’-10”. 

Matthew Campbell won the men’s high jump, clearing a height of 6’-10.75”.  Kingsley Ogbonna made his official 2014-15 debut placing second, clearing 6’-6.75.  Thomas Canzoneri placed fifth, clearing 6’.  Rochelle Reid placed second in the women’s high jump, clearing a height of 5’-5”.  Min Pacella placed third in 5’-2”.

Track events began at 11:30 a.m.  James Sommer won the men’s 3,000 steeplechase in 9:23.50.  Tyler Ranke placed third in 9:34.19.  The women’s 4x100 relay of Kahlia Taylor, Chanel Smith, Taahira Butterfield, and Grace Claxton placed third in 48.33.  The men’s 4x100 team of Robert Harris III, Jaymen Teemer, Jason Tomlinson, and Cherron Royal placed second in 41.18.

Schuyler Pruyn placed second in the women’s 1,500 in a personal best 4:41.15.  Nira Lovick placed fifth in a personal best 4:54.25.  Chris Buchanan placed second in the men’s 1,500 in 4:02.95.  Youness Benzaid placed third in 4:04.19.  Michelle Anthony won the women’s 100 hurdles in a wind-aided 13.99, satisfying the ECAC standard.  Niamani Morrison placed fourth in a wind-aided 14.78.  Kervens Dorsainvil placed sixth in the men’s 110 hurdles in 16.01.

Grace Claxton won the women’s 400 in 55.48.  Kamilah Williams placed sixth in 58.55.  Taariq Jones placed second in the men’s 400 in 49.37.  Tomlinson placed third in 49.55.  C. Smith placed third in the women’s 100 in a wind-aided 12.07, satisfying the ECAC standard.  Butterfield placed fourth in a wind-aided 12.31.  James placed sixth in a wind-aided 12.41.  Harris III placed second in the men’s 100 in a wind-aided 10.53.  Teemer placed third in a wind-aided 10.83.  Royal placed fifth in a wind-aided 10.85.  UAlbany assistant coach Junior Burnett placed sixth in a wind-aided 10.88.

Dominique Claudio placed second in the women’s 800 in 2:15.75.  Breanna Cummings placed fifth in 2:20.94.  Pruyn placed sixth in 2:21.49.  Benzaid placed third in the men’s 800 in 1:54.36.  Buchanan placed sixth in 1:58.98.

Paige Vadnais placed second in the women’s 400 hurdles in a personal best 1:04.04, falling to victor Georgette Nixon from Southern Connecticut State by four one-thousandths of a second.  Akua Williams placed third in 1:07.89.  Jeremiah Obeng-Agyapong placed third in the men’s 400 hurdles in 55.54.

Taylor placed third in the women’s 200 in 25.07.  Harris III placed second in the men’s 200 in a wind-aided 21.61, a time which satisfies the IC4A standard.  Teemer placed fourth in a wind-aided 21.88.

UAlbany swept the top four places in the women’s 5,000.  Valentia Talevi won in 17:40.11.  Johanna Smith placed second in a personal best 17:54.89.  Jessica Donohue placed third in 17:59.47.  Molly Pezzulo placed fourth in 18:02.40.  Kyle Gronostaj won the men’s 5,000 in a personal best 15:02.05.

The women’s 4x400 relay of K. Williams (58.3), Claxton (54.1), Halie Snyder (58.8), and A. Williams (60.4) placed third in 3:51.69.  The men’s 4x400 team of Jones (49.9), Tomlinson (50.8), Obeng-Agyapong (50.7), and Sobaan Ayub (52.1) placed first in 3:23.59.

Next week, the Great Danes will host the first home event of the season, the UAlbany Spring Classic.  This year, the meet has expanded to include the men’s decathlon, the women’s heptathlon, and the men’s and women’s 10,000.  To accommodate the change, the meet will run over two days, beginning Friday, April 17 and continuing on Saturday, April 18.

 

MORE HEADLINES

GREAT DANE TVON-DEMAND VIDEO

<
Coach's Corner: Track & Field Ready to Defend Championships
April 26, 2017 Track & Field - M
Coach's Corner: Track & Field Ready to Defend Championships
WATCH MORE VIDEO
>

GREAT DANE TV ON AMERICAEAST.TV